icon 30 DNI
NA ZWROT
icon 24 MIESIĄCE
GWARANCJI
icon SZYBKA
DOSTAWA
icon BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI
Znajdź nas w social media

Izolacja domowa dla seniora podczas COVID-19

W dobie epidemii, której właśnie doświadczamy, jesteśmy zmuszeni pozostać w domach, aby chronić siebie i naszych bliskich przed zarażeniem koronawirusem. Szczególną uwagę – jeśli chodzi o pozostanie w domu – powinniśmy poświęcić naszym bliskim osobom starszym, które w tej sytuacji są obarczone największym ryzykiem zachorowania. W powstrzymaniu przed nieodpowiedzialnym opuszczaniem domu niesfornych, niestosujących się do zasad seniorów może pomóc nam technologia, zastosowana w opaskach SOS dla seniorów. A mianowicie, jest to funkcja wirtualnego ogrodzenia. Taka funkcja na bazie lokalizacji jest przydatna nie tylko w czasie kwarantanny.

Mierzenie ciśnienia i pulsu seniora przez opaskę zdalnie i manualnie

"Mój dom, moja twierdza"

Funkcja ta, która jest wykorzystywana w opaskach dla seniorów, służy wyznaczaniu bezpiecznej przestrzeni dla dzieci, osób starszych oraz schorowanych.

Od strony technicznej, wirtualne ogrodzenie korzysta z funkcji lokalizacjiGłównie z pomocą sieci GPS, jednak zależnie od dostępności mogą być to również sieci GSM, WiFi etc. Opaska posiada stałe połączenie z siecią lokalizacyjną, dzięki czemu opiekun seniora może na bieżąco kontrolować jego aktualne położenie, co jest kluczowym elementem zdalnej opieki. W przypadku funkcji wirtualnego ogrodzenia mamy dodatkowo opcję ograniczenia, dostępnego dla seniora, obszaru bytowania. Lokalizacja odgrywa tutaj kluczową rolę, informując, czy granice bezpiecznej strefy zostały naruszone. Jeżeli senior przebywa w – wyznaczonym przez opiekuna – bezpiecznym obszarze, system nie podejmuje reakcji. Natomiast, jeśli senior pokusi się o dokonanie “aktu dezercji” z wyznaczonego stanowiska bytowania, wtedy opaska prześle komunikat do opiekuna z informacją, iż jej bliska osoba postanowiła zwiać! Dzięki temu opiekun może podjąć szybkie i adekwatne działania w celu zawrócenia seniora z powrotem do bezpiecznej strefy, np. poprzez skorzystanie z innej, zawartej w opaskach telemetrycznych, funkcji – połączeń telefonicznych. Niektóre modele opasek – w przypadku opuszczenia bezpiecznego obszaru uruchamiają dodatkowo głośny alarm, który dobiega z opaski, dzięki czemu senior także otrzymuje informacje o tym, iż opuścił dozwolony obszar.

Opieka nad seniorem na odległość

Opaska współpracuje z dedykowanym oprogramowanie w postaci darmowej aplikacji na smartfona. Aplikacja jest przeznaczona dla opiekunów osób starszych. Jeśli mowa o funkcji wirtualnego ogrodzenia, aplikacja umożliwia dokładne wyznaczenie bezpiecznej strefy na mapie. Może to być dom, mieszkanie czy najbliższa ich okolica albo dowolny obszar na mapie, który będzie adekwatny do obecnej sytuacji seniora. Aplikacja pośredniczy także w dostarczaniu raportów o stanie zdrowia seniora – pochodzących z innych funkcji opasek – oraz tego, czy przebywa w wyznaczonej, bezpiecznej strefie – w przypadku funkcji wirtualnego ogrodzenia. Opiekun może otrzymywać również powiadomienia SMS, np. jeżeli jego smartfon nie ma stałego dostępu do internetu (chociaż w przypadku korzystanie z teleopieki jest to bardzo wskazane).

Opieka nad seniorem na odległość poprzez darmową aplikację

Funkcja wirtualnego ogrodzenia (lokalizacji) przydatna nie tylko w czasie kwarantanny

Z racji na obecną sytuację w naszym państwie i na całym świecie, niemal wszyscy zostaliśmy zmuszeni do pozostania w domach najdłużej, jak to tylko możliwe. Niewskazane jest wychodzenie w celach innych niż te niezbędne. Wirtualne ogrodzenie może się teraz bardzo przydać. Seniorzy są narażeni na zarażenie wirusem SARS-CoV-2 najbardziej, więc należy ich szczególnie chronić, nawet jeśli – tak jak w tytule – są niesforni i skłonni do buntu. Dzięki takiemu rozwiązaniu technologicznemu, bliskie osoby zapewnią seniorowi bezpieczne przetrwanie kryzysu, który nas niedawno dotknął.

Podobnie może być w przypadku osób, będących w kwarantannie, które nie mogą przebywać z osobami spoza kwarantanny. Może się zdarzyć tak – kiedy senior, np. nie zostanie zakwalifikowany do odbycia kwarantanny, gdyż jest zdrowy – że rodzina zostanie podzielona. Wtedy opiekuni najbliższych im osób starszych mogą skorzystać z teleopieki, aby zdalnie utrzymać seniora w ryzach.

Wirtualna bezpieczna strefa przebywania seniora w opasce SOS

Funkcja wirtualnego ogrodzenia może być przydatna nie tylko w czasie kwarantanny. Z powodzeniem można jej używać do opieki nad osobami starszymi, jak sytuacja zostanie już opanowana. Szczególnie, jeżeli chodzi o opiekę nad osobami schorowanymi, które nie powinny opuszczać domu. Tym mocniej tyczy się to osób cierpiących na zaburzenia orientacji w terenie lub chorobę alzheimera. Dzięki funkcji wirtualnego ogrodzenia, możemy być spokojni o to, że osoba starsza nie opuści domu bez naszej wiedzy oraz da nam zdolność błyskawicznej reakcji, jeśli taka sytuacja się wydarzy.

funkcje opaski dla seniora - połączenia telefoniczne

Najczęstsze pytania
dotyczące opaski SOS

Jak wygląda obsługa opaski dla seniora?

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).

Czas reakcji w przypadku podejrzanych zachowań seniora?

W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.

Jak opaska komunikuje się z seniorem?

Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.

Czas pracy opaski dla seniora?

Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.

Czy można się kąpać w bransoletce medycznej?

To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.

Czy można zlokalizować seniora?

Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.

Czy można korzystać z opaski jak z telefonu dla seniora?

Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!