Niektórzy uważają, że bezpieczeństwo nie idzie w parze z wolnością. Być może w pewnych kwestiach ta dewiza nie traci na aktualności, natomiast w zakresie bezpieczeństwa seniorów, już dawno wymknęła się spod kontroli. Starsze osoby rzadko byłyby w stanie oddać wolność za bezpieczeństwo, choć z pewnością chcielibyśmy, aby nic złego im się nie przytrafiło. Na szczęście współczesna technologia niesie rozwiązanie i kompromis pomiędzy opiekuńczością dzieci i wnuków seniorów, a energią i chęcią dalszego, swobodnego przeżywania życia przez starsze osoby.
Skoro trafiliście na tę stronę, wiecie już, że ten kompromis zapewnia zegarek dla seniora. Urządzenie skonstruowane na zasadzie smartwatcha lub breloka, zawiera w sobie wszelkie funkcje, niezbędne dla zdalnej opieki nad seniorem. Nierozłącznym i najistotniejszym elementem opaski zawsze jest dedykowane do niego oprogramowanie dla opiekuna – rozbudowane „centrum dowodzenia”, które podopiecznemu zapewnia upragnioną swobodę, a opiekunowi wytchnienie i spokój o bezpieczeństwo bliskiej osoby starszej. Takim centrum dowodzenia jest darmowa aplikacja do zdalnej opieki BeeSure GPS.
* Zaprezentowane poniżej funkcje nie muszą dotyczyć wszystkich modeli. Każda z opasek ma swoje szczególne możliwości, najłatwiej je porównać w tabeli, która znajduje się na głównej stronie https://opaskadlaseniora.pl/
Złych wiadomości nie musimy odkładać na później, bo ich nie będzie. Zacznijmy więc od najlepszej – aplikacja BeeSure GPS jest w pełni darmowa! Nie ma abonamentów, ani żadnych opłat za aktualizacje. Nie uświadczymy również reklam, które są często zmorą darmowego oprogramowania mobilnego. Jedynym wymogiem do tego, aby appka mogła przedstawiać wartość użytkową, jest posiadanie opaski dla seniora. Aplikacja działa zarówno na telefonach z systemem operacyjnym iOS od Apple, jak i Android – możemy je ściągnąć w każdej w chwili ze Sklepu Play lub App Store. Dostęp do interfejsu oprogramowania na smartfony otrzymujemy jednak dopiero po zakupie opaski. Aplikacja nie wyświetli żadnych funkcji, nawet po zalogowaniu, gdyż każda opaska posiada częściowo unikalne możliwości – dopiero sparowanie urządzenia z aplikacją umożliwia jej wykorzystywanie. Sam proces parowania jest bardzo prosty. Do zalogowania się w aplikacji potrzebujemy adresu e-mail, wymyślamy hasło, wybieramy rolę (np. syn, wnuk, ojciec, etc.) a następnie wpisujemy do odpowiedniego formularza numer seryjny opaski. Możemy użyć także czytnika kodów QR, dzięki któremu zrobimy to szybciej. Po sparowaniu opaski dla seniora z BeeSure GPS zyskujemy zdalny dostęp do całej gamy funkcji urządzenia telemetrycznego.
Po dostaniu się do panelu administracyjnego naszej opaski (a właściwie naszego podopiecznego), wyświetla się lista funkcji. Pierwszą pozycją, jaką zobaczymy, będzie zakładka „opiekunowie”. Każda opaska może być zarządzana przez kilka osób, które będą miały wgląd do jej funkcji, odczytów, analiz oraz lokalizacji urządzenia (w zależności od modelu) – a tym samym położenia podopiecznego. Maksymalnie mogą to być 3 osoby/ opiekunowie alarmowi. Oczywiście muszą pobrać wcześniej aplikację, a następnie sparować ich telefon z opaską – każdorazowo parowanie musi być zatwierdzone przez tego najważniejszego opiekuna, będącego administratorem opaski.
Jednym z najważniejszych elementów aplikacji BeeSure GPS jest panel powiadomień. To nasze centrum informacji o wszystkim, co dzieje się z naszym podopiecznym oraz jego opaską. W centrum powiadomień wyświetlają się informacje o wciśnięciu przycisku SOS, próbie wykonania połączenia alarmowego z poziomu opaski, wyjście poza bezpieczną strefę (wirtualne ogrodzenie) oraz alarm niskiego poziomu baterii w opasce.
Podstawowym atrybutem zdalnej opieki jest możliwość sprawdzenia lokalizacji podopiecznego. W aplikacji BeeSure GPS funkcja lokalizowania została umiejscowiona w dobrze widocznym miejscu na górze ekranu. Wyświetla się tam mapa Google z dokładnie zaznaczonym punktem, gdzie znajduje się urządzenie – wyświetla się nawet adres oraz data i godzina, kiedy zostały pobrane dane o położeniu opaski.
Zależnie od potrzeb, możemy dobrać odpowiednią częstotliwość, z jaką opaska wysyła sygnał lokalizacyjny do aplikacji BeeSure GPS. Mamy do dyspozycji trzy tryby: tryb uśpienia, tryb normalny oraz tryb energooszczędny. W trybie uśpienia lokalizację musimy pozyskać z poziomu aplikacji ręcznie. W trybie normalnym, informacja o bieżącym położeniu urządzenia jest aktualizowana co 10 minut, natomiast w trybie energooszczędnym – co godzinę.
Lokalizowanie urządzenia jest możliwe dzięki slotowi na kartę SIM, dzięki czemu opaska może łączyć się z sieciami GPS, LBS, GSM oraz WiFi, rodzaj sieci zależy natomiast od modelu opaski. Wszystkie mogą w określonym stopniu służyć lokalizowaniu opaski, najmniejsze możliwości w tym zakresie ma opaska Patron SOS, gdyż nie jest ona wyposażona w moduł GPS a jedynie w LBS i WiFi.
O aktywności działania poszczególnych sieci możemy zadecydować z poziomu appki, również w przypadku WiFi. Opaska jest w stanie połaczyć się nawet z nieznaną dotąd siecią – np. publicznym tzw. hotspotem na przystanku lub dworcu.
W przypadku zagubienia się nie samego podopiecznego, ale opaski, nie powinno być problemów z jej znalezieniem dzięki namierzaniu GPS lub LBS. Załóżmy jednak, że opaska zagubi się w ciężkim terenie, np. wysokiej trawie. W takim przypadku, z poziomu aplikacji, opiekun może skorzystać z bardziej prymitywnej formy namierzania poprzez sygnał dźwiękowy. Jeśli przybliżona lokalizacja zostanie ustalona, funkcja „lokalizuj zegarek” poleci opasce wygenerowanie głośnego sygnału dźwiękowego, dzięki któremu znajdziemy zgubę nawet w gęstych zaroślach.
Ściśle powiązane z lokalizacją są również, nieco innego rodzaju, funkcje detektora upadku oraz wirtualnego ogrodzenia. Detektor upadku działa na zasadzie zestawu czujników, zainstalowanych w opasce, które wykrywają upadek jej użytkownika. Powiadomienie o takim zdarzeniu jest przesyłane do opiekuna za pośrednictwem aplikacji. Z kolei wirtualne ogrodzenia ściśle współpracuje z sieciami geolokalizacyjnymi w zakresie bezpiecznej strefy – obszaru (o średnicy do 2000 m), którego senior nie powinien opuszczać. W przypadku wyjścia podopiecznego poza wyznaczoną strefę, aplikacja BeeSure powiadamia o tym fakcie opiekuna.
Kolejnym pionem działania aplikacji jest możliwość szerokiej telekomunikacji z opaską. Podstawową jest oczywiście możliwość wykonania połączenia telefonicznego do podopiecznego za pośrednictwem aplikacji lub bezpośrednio z kontaktów zapisanych w telefonie. Zależnie od modelu urządzenia, opiekun może się komunikować z seniorem również poprzez czat. W bardziej zaawansowanych opaskach, wyposażonych w kamerkę, może to być nawet wideorozmowa, co również zrobimy za pośrednictwem BeeSure GPS. W takim wypadku opiekun może mieć także dostęp do funkcji zdalnego wykonywania zdjęć – np. dla dokładniejszego rozpoznania miejsca, w którym znajduje się podopieczny. Z połączeniami telefonicznymi powiązana jest również obecna w części modeli funkcja nasłuchu. Nasłuch polega na jednostronnym połączeniu głosowym z urządzeniem, które opaska automatycznie odbiera. Dzięki temu opiekun ma możliwość nasłuchiwania, co dzieje się w najbliższym otoczeniu podopiecznego.
Z poziomu aplikacji BeeSure GPS opiekun ma możliwość wprowadzenia do pamięci opaski do trzech numerów alarmowych. Mogą to być np. dwa numery do wybranych opiekunów seniora oraz numer alarmowy. W niektórych modelach opiekun decyduje także, czy podopieczny ma możliwość samodzielnego wybierania numerów z poziomu opaski. Funkcja jest opcjonalna, gdyż w aplikacji istnieje możliwość stworzenia „książki telefonicznej” – listy kontaktów, do których senior może łatwo wykonać połączenia bez konieczności wpisywania numeru. Z racji, iż opaska dla seniora jest urządzeniem teleopiekuńczym, nie można pozwolić sobie na ryzyko zakłóceń. W celu przeciwdziałania niechcianym połączeniom (np. z call center), wykonywanych pod numer karty SIM opaski, w aplikacji BeeSure GPS możemy opcjonalnie zablokować możliwość połączeń przychodzących z innych numerów niż te, które są z opaską sparowane.
W zależności od modelu urządzenia o połączeniu przychodzącym użytkownik opaski może być powiadomiony na kilka sposobów, o których – naturalnie – opiekun może zadecydować z poziomu aplikacji. W przypadku połączeń przychodzących, do wyboru jest sygnał dźwiękowy z wibracjami, same wibracje lub pozostawienie opaski w trybie cichym. Wybrane ustawienie obowiązuje także w odniesieniu do innych funkcji, korzystających z wibracji i sygnału dźwiękowego.
Dzięki aplikacji możliwe jest także sterowanie oraz monitorowanie odczytów funkcji, związanych z badaniem bieżącej kondycji podopiecznego. Popularnymi funkcjami są w tym wypadku krokomierz oraz monitor snu. W BeeSure GPS dowiemy się, ile kroków danego dnia zrobił nasz podopieczny, a także sprawdzimy jakość jego snu na podstawie wykrytych przez urządzenie obrotów ciała w czasie jego trwania. Aplikacja zasygnalizuje na tej podstawie, czy sen był efektywny.
Oprócz krokomierza i monitora snu – zależnie od modelu – za pośrednictwem BeeSure GPS możemy „zlecić” opasce dokonanie pomiarów tętna, ciśnienia krwi oraz saturacji krwi. Odczyty zostaną przedstawione w aplikacji.
Podobnie, jak ma to miejsce w telefonie lub smartwatchu, opaska posiada funkcję alarmu/budzika. Analogicznie do omówionych funkcji, opiekun ma możliwość zdalnego dobrania godziny, w jakiej wybrzmi alarm opaski.
Do dyspozycji opiekuna jest ponadto funkcja przypomnienia o lekach. Za pośrednictwem aplikacji opiekun jest zdolny do zdalnego zaprogramowania godzin, w których opaska – poprzez sygnał dźwiękowy – zasygnalizuje podopiecznemu konieczność zażycia lekarstw.
Za pomocą BeeSure GPS opiekun ma możliwość zdalnego włączenia, wyłączenia oraz restartu opaski. Włączenie lub wyłączenie opaski można także zaplanować i umiejscowić w określonym przedziale czasowym. Może to być np. noc, choć wówczas nie wykorzystamy potencjału monitora snu. Chcąc zmniejszyć zużycie baterii w nocy, lepiej skorzystać z funkcji nocnego trybu oszczędzania energii.
Pozostałymi opcjami jest wybór strefy czasowej oraz języka. Aplikacja BeeSure GPS obsługuje ich łącznie 14 – w tym język polski. Niektóre modele opasek dopuszczają zdalną instalację w pamięci opaski aplikacji ze sklepu AppStore. W poszczególnych modelach możemy spotkać się także z ciekawym dodatkiem w postaci w funkcji „nagrody”. W ramach tej funkcji opiekun może wysyłać do podopiecznego „tokeny” w kształcie serduszek. To jednak już raczej z kategorii ciekawostek.
Pamiętaj: ePatron nie jest producentem lub dostawcą aplikacji prezentowanej w Serwisie. Jedynie informujemy o darmowej aplikacji, która jest kompatybilna z dostępnymi w naszym Sklepie opaskami. Aplikacja nie jest częścią naszych produktów. Nie możemy zapewnić Cię o dostępności aplikacji i jakości jej działania. Przeczytaj więcej w Regulaminie.
Istnieje możliwość przypisania 3 opiekunów.
Poziom baterii jest widoczny na głównym ekranie aplikacji.
Tak.
Aplikacja jest bezpłatna.
Tak. Aplikacja działa zarówno na telefonach z systemem operacyjnym iOS od Apple, jak i Android – możemy ją ściągnąć w każdej w chwili ze Sklepu Play lub App Store.
W aplikacji BeeSure Gps nie wyświetlają się reklamy.
Tak. Wszystkie osoby z listy telefonów alarmowych mogą ściągną aplikację i połączyć ją z opaską. Gdy to zrobią będą miały dostęp do różnych funkcji w tym czatu rodzinnego.
Można dodać dowolną ilość. W opasce z wyświetlaczem senior będzie miał do nich dostęp – nie będzie musiał wpisywać numeru telefonu ręcznie tylko wybierze wpisaną przez nas osobę.
W zależności od tego jaką opaskę podłączymy, aplikacją wyświetli tylko funkcję przypisane do danego modelu.
Należy zmienić w aplikacji ustawienie strefy czasowej, obecnie w Polsce jest to GMT + 2 (czas letni).
Tak. Można włączyć blokadę nieznanych numerów, na opaskę dodzwonią się wtedy tylko osoby, których numery telefonu są zapisane w książce telefonicznej.
Wystarczy na stronie głównej aplikacji wejść w: rejestracja . Wpisujemy tam swoje dane takie jak nazwę, adres mailowy oraz hasło do aplikacji i już gotowe. Rejestracji nie trzeba potwierdzać mailowo.
Tak. Wystarczy wejść w: Mój Profil, w prawym dolnym rogu – znajdą się tam wpisane przez nas informację osobiste, lista urządzeń podpiętych do aplikacji, zmiana hasła i kod rejestracji naszego urządzenia. Powyższe dane możemy edytować.