icon 30 DNI
NA ZWROT
icon 24 MIESIĄCE
GWARANCJI
icon SZYBKA
DOSTAWA
icon BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI
Znajdź nas w social media

Samotność osób starszych

Brak aktywności poza domem spowodowany ostatnią pandemią koronawirusa, a także ograniczone spotkania i rozmowy z innymi, znajomymi seniorami, których liczba i tak kurczy się z czasem. To wszystko powoduje jeszcze silniejsze poczucie osamotnienia wśród osób starszych. Większość młodych ludzi, wyposażonych w internet, gry i multum innych „zabijaczy” czasu nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak samotnie muszą się czuć nasi seniorzy w tej sytuacji.

Jedną z niewielu dostępnych rozrywek w samotności pozostaje telewizja, która co rusz dostarcza niepokojących wieści, które bynajmniej nie powodują polepszenia się samopoczucia. W tym trudnym czasie ważnym jest, aby zadbać o najbliższe (i nie tylko) osoby starsze.

pomoc w wykluczeniu społecznym seniorów

Nie bądźmy obojętni na wykluczenie seniorów

Strach przed kwarantanną w czasie epidemii Koronawirusa spowodował bardzo duże wykluczenie osób starszych. Czasami był to ich strach, czasami rządowe restrykcje. Zwykły, „szary” senior został pozbawiony nawet mało istotnej, aczkolwiek pożądanej w tym czasie, rozmowy z listonoszem, przynoszącym pocztę, renty i emerytury. Świadczenia emerytalne i rentowe są teraz pakowane komisyjnie w specjalne opakowania i podrzucane pod drzwi. Bezpośrednia rozmowa z listonoszem, który odwiedza codziennie setki osób, może niestety grozić zarażeniem. Wydaje się, że nawet osoby, u których nie ma podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2, a zwłaszcza seniorów, i tak – siłą rzeczy – spotkała kwarantanna w czasie epidemii Koronawirusa.

W tych trudnych czasach, których po latach wspaniałej koniunktury i rozwoju nikt się nie spodziewał, niesamowicie ważna jest solidarność społeczna, jaka powinna być skierowana przede wszystkim na pomoc seniorom.

seniorzy w dobie koronawirusa i kwarantanny

Opaski telemetryczne w służbie seniorom

Opaski ratunkowe na rękę idealnie nadają się do walki z poczuciem wykluczenia i samotności wśród seniorów. Dzięki takiemu zegarkowi z ciśnieniomierzem i innymi przydatnymi funkcjami, opiekun osoby starszej jest zdolny do całodobowego kontrolowania jego funkcji życiowych oraz szybkiego reagowania na ewentualną sytuację kryzysową, np. nagły upadek. Senior ma do dyspozycji funkcję przycisku SOS, który może nacisnąć, w razie, gdy jego samopoczucie zacznie się pogarszać. Dzięki karcie SIM, zainstalowanej w urządzeniu telemetrycznym, senior ma możliwość dzwonienia do opiekuna (3 zdefiniowane numery tel.) oraz odbierania od niego połączeń. Zapewnia to łatwy kontakt między bliskimi, coś czego najbardziej brakuje odizolowanym seniorom. Opiekun ma dostęp do szeregu innych funkcji, którymi może sterować przy pomocy aplikacji. Opaska wysyła też szybkie powiadomienia, jeżeli dzieje się coś niepokojącego z jej użytkownikiem. Część modeli opasek SOS posiada wbudowaną kamerę, co jeszcze bardzie uprzyjemnia możliwości podtrzymania kontaktów. Tak wszechstronne urządzenie daje seniorowi poczucie zaopiekowania i zmniejsza poczucie samotności.

kamera w zegarku dla seniora

Pomoc osamotnionym seniorom

Istnieje wiele różnych sposobów na urozmaicenie czasu seniorom, których ogarnia teraz nuda i poczucie samotności. Wbrew pozorom, większości seniorów wystarczy zwykła rozmowa. Warto porozmawiać o czymś przyjemnym, chociażby o pogodzie, która właśnie zaczyna świadczyć o rozpoczętej niedawno wiośnie. Optymiści żyją dłużej, dlatego należy przedstawić seniorowi jasną stronę każdej sytuacji.

zadbaj o kontakt z seniorem na odległość poprzez opaskę ratunkową

Seniorzy muszą słyszeć optymistyczne wiadomości od młodych ludzi, których nie dostarczy im telewizja, żerująca od lat na złych wiadomościach – bo na dobrych się nie zarabia. Nie izolujmy się więc od osób starszych – i tych najbliższych, i znajomych, i nawet nieznajomych. To oni są największymi ofiarami koronawirusa, recesji i społecznego wykluczenia. Porozmawiaj z seniorem, uspokój go.

Kolejnym, o wiele bardziej wymagającym sposobie na pomoc seniorom jest wolontariat. Osoby starsze, w dobie kwarantanny, w czasie epidemii Koronawirusa, często zostały pozostawione same sobie. Pamiętajmy, że Koronawirus nie „unieważnił” chorób sprzed epidemii. Osoby starsze nadal cierpią na różne dolegliwości, które, np. wykluczają samodzielne zrobienie zakupów. Wolontariat, polegający na pomocy seniorom w codziennych, niezbędnych czynnościach jest dzisiaj na wagę złota. Oczywiście, nie każdy ma możliwość objeżdżania wsi i miast w poszukiwaniu potrzebującego seniora (chociaż z pewnością i tacy wolontariusze się znajdą), ale warto pamiętać przynajmniej o naszych najbliższych seniorach. Zadzwońmy do babci, dziadka, mamy lub taty z pytaniem, czy niczego im nie trzeba, a przy okazji porozmawiajmy chwilę i dodajmy im odrobinę nadziei. Tak trzeba.

gadżety pomocne dla seniora

Najczęstsze pytania
dotyczące opaski SOS

Jak wygląda obsługa opaski dla seniora?

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).

Czas reakcji w przypadku podejrzanych zachowań seniora?

W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.

Jak opaska komunikuje się z seniorem?

Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.

Czas pracy opaski dla seniora?

Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.

Czy można się kąpać w bransoletce medycznej?

To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.

Czy można zlokalizować seniora?

Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.

Czy można korzystać z opaski jak z telefonu dla seniora?

Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!