Na pewno każdy z nas kojarzy hity kina akcji, w których agenci specjalni używają urządzeń podobnych do zegarka, a w razie kłopotów wystarczy kliknięcie w guzik umiejscowiony na urządzeniu, aby wezwać pomoc. Dzięki przyciskowi alarmowemu dla seniora, może on się poczuć właśnie tak, gdyż działanie przycisku SOS ma zbliżone skutki. Oczywiście jest to wizja nieco przejaskrawiona. Chodzi o pomoc opiekuna, którego senior może wezwać w każdej chwili. Takie rozwiązania, które oferują nam nowoczesne technologie, pozwalają na ratowanie życia i zdrowia bliskich nam, starszych osób – nawet wtedy, gdy nie jesteśmy w pobliżu.
Jest to nieodłączny i charakterystyczny element każdej opaski alarmowej dla seniorów. Przycisk ma za zadanie maksymalnie ułatwić wezwanie pomocy przez osobę starszą lub schorowaną. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy senior jest pozbawiony urządzenia w postaci opaski alarmowej. Jeżeli poczuje się źle, wystąpią pierwsze symptomy ataku choroby lub zasłabnięcia, będzie musiał użyć telefonu. Pół biedy, jeśli telefon jest gdzieś w pobliżu. Załóżmy jednak, że senior ma go pod ręką. To jednak jeszcze nie wszystko. Telefon trzeba odblokować, wybrać numer i zadzwonić. Ta operacja wymaga czasu, który jest bardzo cennym dobrem w takich sytuacjach. Może się zdarzyć tak, że seniorowi zabraknie sił, aby nagle, pod wpływem stresu, wykonać taki algorytm czynności. Tutaj przycisk SOS ma niekwestionowaną przewagę nad telefon.
Opaska alarmowa dla seniora, posiadająca przycisk alarmowy, jest o wiele lepszym gwarantem bezpieczeństwa osoby starszej. Senior, w sytuacji kryzysowej, może błyskawicznie nacisnąć przycisk SOS i wezwać pomoc. Nie ma tutaj nic skomplikowanego. Zakładając, że senior – który został uprzednio wyposażony w opaskę ratunkową – nie będzie się z nią rozstawał, ale nosił non-stop jak zegarek. Wtedy wezwanie pomocy jest kwestią jednego ruchu. Opiekun seniora otrzymuje automatyczne połączenie telefoniczne oraz może otrzymać SMSy i powiadomienia push w aplikacji. Dzięki temu ma możliwość błyskawicznej reakcji. W zależności od ogólnego stanu zdrowia seniora, opiekun może podjąć działania o różnym stopniu intensywności. Może on, za pośrednictwem opaski, skontaktować się z podopiecznym (opaska działa jak telefon komórkowy – można z niej dzwonić i obierać połączenia) lub niezwłocznie zawiadomić służby ratunkowe. Taki alarm dla seniora, gdyby był szerzej wykorzystywany, jest zdolny uratować tysiące, a może nawet miliony żyć. Nie bez powodu nazywa się go przyciskiem ratunkowym.
Prostota, w większości wypadków, okazuje się najlepszym rozwiązaniem. W tym wypadku nie stać nas na setki kolorowych bajerów, jakie spotykamy w smartfonach. Przycisk SOS opiera swoje działanie oraz jest częścią – jedną z funkcji – opaski alarmowej dla seniorów. Opaska posiada własne oprogramowanie, najczęściej również aplikację na telefon opiekuna, a nawet kartę SIM – dzięki czemu działa jak telefon komórkowy. „Przycisk SOS” jest narzędziem częściowo programowalnym. Można przypisać do niego numer, na który (w wypadku naciśnięcia przycisku) zostanie wysłane powiadomienie o jego wciśnięciu. Zdefiniowany numer najpewniej będzie wyposażony również w dedykowaną opasce aplikację, która prześle powiadomienie. Może to być również połączenie telefoniczne – opaska seniora zadzwoni do opiekuna.
Opiekunem może być osoba bliska seniorowi lub centrum teleopieki. W zależności od potrzeb seniora, możemy zaangażować do jego opieki osobę bliską lub cały sztab wyspecjalizowanych, zdalnych opiekunów, którzy będą czuwać nad stanem zdrowia seniora i reagować w razie wciśnięcia przycisku SOS. Usługę tę nazywa się teleopieką. Z powodzeniem możemy jednak odbierać takie sygnały samemu. Programowalnemu przyciskowi SOS można przypisać każdy numer telefonu. W przypadku opasek ratunkowych marki Patron opiekunami są bliscy, a sama aplikacja jest darmowa i nie wymaga płacenia abonamentów.
Po wciśnięciu przycisku ratunkowego opaska wywołuje telefoniczne połączenie alarmowe z numerem, który wcześniej został zdefiniowany w aplikacji jako numer alarmowy (opiekuna). Można ustawić do 3 numerów alarmowych. Gdy pierwsza osoba nie odbierze połączenia, wtedy opaska dzwoni do kolejnej. Każdy z 3 numerów alarmowych może ściągnąć i używać za darmo aplikację BeeSure.
W zależności od modelu przycisk alarmowy umieszczony jest albo na górnej tarczy opaski, albo na prawym jej boku. W każdym przypadku jest on bardzo łatwo dostępny oraz jest to mniejszy lub większy fizyczny przycisk, który w celu wywołania połączenia SOS należy przytrzymać około 3 sekundy.
Tak, poza połączeniem telefonicznym możemy wyrazić zgodę na otrzymywanie powiadomień push w aplikacji oraz dodatkowego SMSa o zaistnieniu niebezpiecznego zdarzenia.
Tak, określone opaski marki Patron rekomendowane są przez Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej. Zgłoszenia przyjmuje wysoko wykwalifikowana kadra. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wykupieniem opaski oraz usługi opieki prosimy napisać do nas wiadomość na kontakt@opaskadlaseniora.pl
Zdarza się to niezwykle rzadko. Przycisk należy przytrzymać przez kilka sekund dlatego trudno tu o pomyłkę.