Większość osób starszych, mimo pewnych wyjątków, ma duże trudności w obsłudze urządzeń z grona nowinek technologicznych. Są one nierzadko bardzo skomplikowane i mogą przysporzyć niepotrzebnych nerwów. Zwykły smartwatch z dotykowym ekranem i wieloma funkcjami mógłby szybko „pokonać” osobę starszą. Na szczęście, opaski bezpieczeństwa dla seniorów nie są tak skomplikowane, a jednocześnie posiadają wiele istotnych funkcji, których smartwatch by się nie powstydził. Większość z tych funkcji jest jednak obsługiwana nie przez osobę starszą, ale przez jej opiekuna. Zdalnie.
W większości opasek, ich konstrukcja jest maksymalnie uproszczona na potrzeby użytkownika. Część z nich jest urządzeniami wyglądającymi bardziej „gadżeciarsko”. Jednakże jest to tylko pozorne, a większość innych opasek posiada jedynie kilka prostych funkcji. Mówimy oczywiście o tych funkcjach, które da się uruchomić bezpośrednio z poziomu opaski telemetrycznej. Z reguły taka opaska ma 2-3 lub niewiele więcej przycisków. Obowiązkowo, jedynym z nich jest przycisk SOS. To nieodłączny element każdej opaski, przeznaczonej do zdalnej opieki nad osobami starszymi. Możemy znaleźć również przycisk włączania i wyłączania. Równie częstym, co przycisk SOS, elementem opasek dla seniora jest również przycisk połączenia głosowego. Dzięki niemu możemy zadzwonić pod uprzednio zdefiniowany, przypisany do opaski numer telefonu opiekuna. W opasce telemetrycznej znajdziemy także przycisk resetu, ale jest on dobrze zabezpieczony przed przypadkowym wciśnięciem. Opaski dla seniorów są zbudowane tak, aby były możliwe jak najprostsze w obsłudze i jednocześnie funkcjonalne.
Użytkowanie opaski przez seniora odbywa się za pośrednictwem wyżej wymienionych przycisków funkcyjnych. Nie ma tutaj nic skomplikowanego, a poziom trudności jest dopasowany wprost dla użytkowników, czyli osób starszych, dzieci, osób schorowanych oraz niesamodzielnych. Bezpośrednia obsługa urządzenia wymaga jedynie wciśnięcia odpowiedniego przycisku, zależnie od aktualnej potrzeby użytkownika. Przyciski, jeżeli urządzenie zostało wcześniej odpowiednio skonfigurowane, powodują natychmiastowe uruchomienie danej procedury. W przypadku naciśnięcia przycisku SOS, opiekun zostaje o tym niezwłocznie poinformowany. Przycisk połączenia głosowego powoduje, że opaska wykona połączenie GSM pod wcześniej zdefiniowany numer opiekuna. Opaska telemetryczna – z perspektywy seniora – jest urządzeniem dziecinnie prostym, bo takim właśnie zostało stworzone i takim być musi. Nieco bardziej skomplikowane jest użytkowanie aplikacji zainstalowanej na telefonie. Jednak to już należy do zadań opiekuna seniora.
To jest już zmartwienie opiekuna osoby starszej, chociaż słowo „zmartwienie” nie jest zbyt adekwatne, a wręcz przesadzone. Obsługa aplikacji nie jest ciężkim zadaniem, jednak – w porównaniu do obsługi samej opaski – jest to znacznie bardziej skomplikowane. Nie bez powodu. Wbrew pozorom, bezpośrednie korzystanie z opaski to tylko mała część jej obsługi. Większość czynności odbywa się pośrednio, właśnie za pomocą aplikacji, w przypadku opasek marki Patron jest to darmowa aplikacja BeeSuer GPS. Od samego początku opaskę konfiguruje się z pomocą aplikacji. Wybieramy numer, który będzie informowany o wciśnięciu przycisku SOS oraz ten, do którego będą wykonywane połączenia z poziomu opaski telemetrycznej. Z reguły można wybrać do 3 numerów, które znajdą się na białej liście (lista tylko wyselekcjonowanych numerów, od których opaska może przyjmować połączenia przychodzące). To właśnie w aplikacji lub platformie webowej ustawiamy działanie różnych funkcji opaski. Są to, na przykład, przypomnienie o lekach, alarm (budzik), obszar geofence itd.
Aplikacje służą także do odczytywania wszelkich komunikatów, które generuje użytkowana opaska dla seniora. Wszelkie pomiary, np. pulsu, tętna, temperatury, mogą być odczytywane jedynie z poziomu aplikacji, chyba, że senior jest wyposażony w opaskę z dotykowym ekranem, wtedy także sam może dokonać różnych pomiarów.
Aplikacja jest bardzo intuicyjna, a w prostocie użycia przebijają większość portali społecznościowych, które są dziś powszechne i większość ludzi znakomicie sobie z nimi radzi. Tak więc, obsługa opaski telemetrycznej należy do najprostszych, a obsługa aplikacji i platformy webowej jest tylko nieco bardziej trudniejsza. Z pewnością każdy opiekun osoby starszej poradzi sobie z jej konfiguracją oraz obsługą bez żadnych większych problemów.
Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).
W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.
Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.
Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.
To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.
Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.
Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.