Ważnym jest, aby zapewnić szczególne bezpieczeństwo osobom starszym i schorowanym. Jako kolejne generacje jesteśmy im to winni. Nie zawsze mamy jednak czas, aby doglądać seniora, praktycznie cały dzień. Jest to spowodowane pracą, szkołą i życiem osobistym. Nie każdego stać na asystenta osoby starszej lub wykwalifikowaną opiekę pielęgniarską, gdyż te usługi w ogóle nie należą do tanich. Pozostawienie seniora w domu opieki nie jest najlepszym wyjściem, ponieważ jego samopoczucie z pewnością nie będzie lepsze poza domem. Jak więc zapewnić bliskiej osobie starszej najlepszą opiekę, która zagwarantuje kontrolę nad nią przez 24 godziny na dobę? Pomoże nam w tym zegarek alarmowy dla seniora z funkcją detektora upadku.
Warto zwrócić uwagę, że czujnik czujnikowi nierówny. Zastosowane w urządzeniach telemetrycznych detektory upadku różnią się w zależności od danego modelu. Różnicą jest tu w zasadzie jedna, ale dość kluczowa kwestia. Chodzi o regulację czułości. Technologia jest zawodna i nie zawsze mamy pewność, że omdlenie zakończone upadkiem będzie odczytane przez czujnik tak, jak powinno. W przypadku, gdy przed utratą przytomności użytkownik opaski dla seniora osunie się na ziemię, opierając się o jakiś mebel – na przykład krawędź kanapy – czujnik może błędnie niczego nie wykryć, a co za tym idzie – nie zareagować. Nie zawsze przecież upada się na ziemię jak po bokserskim ciosie. Producenci niektórych modelów opasek zdają sobie z tego sprawę, więc udoskonalili swoje detektory upadków. Część z nich została dodatkowo doposażona w regulację czułości wykrywania wstrząsów, sugerujących upadek. Najczęściej czułość detektora można określić w skali 1 do 6 lub od 1 do 8. Im większa wartość wybrana na skali tym niższa czułość na wstrząsy. Dzięki temu prostemu udoskonaleniu możemy dostosować czułość detektora do stanu zdrowia naszego podopiecznego. Jeśli zdarza mu się często wytracać równowagę lub mamy przeczucie, że warto ustawić większą czułość detektora, możemy to zrobić. Przezornego czujnik strzeże!
Jest to jedna z szerokiej gamy funkcji, dostępnych dla posiadaczy opasek ratunkowych. Detektor upadku, jak sama nazwa wskazuje, wykrywa nagły upadek osoby wyposażonej w opaskę. Powiadomienie o upadku jest niezwłocznie, w ciągu kilku sekund, przesyłane do aplikacji na smartfon. Aplikacja ta, jest swoistym sztabem opaski medycznej. Instaluje się ją na smartfonie opiekuna, gdzie przesyłane są później ewentualne komunikaty o upadkach.
Funkcja detektora upadku jest tak naprawdę awaryjnym zastępcą przycisku SOS, w który także są wyposażone opaski telemetryczne. Jeżeli osoba starsza dozna gwałtownego, szybkiego zasłabnięcia, nie będzie w stanie zareagować i wcisnąć przycisku SOS. Dzięki detektorowi upadku nie będzie to konieczne.
W przypadku zasłabnięcia, osunięcia się na ziemie, komunikat o tym fakcie zostanie przesłany do aplikacji, która wygeneruje powiadomienie dla opiekuna osoby starszej. Następnie opiekun może podjąć stosowne działania. Przykładowo, skontaktować się z osobą starszą poprzez opaskę. Może do niej zadzwonić, gdyż opaski są wyposażone w karty SIM, więc są zdolne obierać połączenia przychodzące. Jeżeli opiekun nie otrzyma od podopiecznego sygnału zwrotnego, dalszym krokiem może być wezwanie służb ratunkowych.
Co jeżeli do nagłego upadku dojdzie poza domem? Pamiętajmy, że detektor upadku współpracuje z wieloma innymi funkcjami, które oferują opaski dla seniorów. Jest to, np. GPS. Dzięki lokalizatorowi seniora poprzez GPS, opiekun może określić miejsce, w którym wydarzy się upadek z dokładnością do ok. 15 m. Nawet, jeżeli senior opuści miejsce zamieszkania, jest na bieżąco kontrolowany – w razie problemów może wezwać pomoc sam lub zdać się na inteligentną opaskę telemetryczną.
Przede wszystkim seniorom. Osoby starsze to grupa, do której domyślnie są skierowane urządzenia służące do teleopieki. Podeszły wiek wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia nagłych powikłań zdrowotnych. W tym wieku nagły upadek może oznaczać wiele poważnych dolegliwości. Kiedy już do nich dojdzie, często senior nie będzie w stanie nacisnąć przycisku SOS. Detektor upadku będzie jednak kolejną linią obrony i powiadomi opiekuna o zdarzeniu.
Trzeba zaznaczyć, że beneficjentami tej technologii nie muszą być seniorzy. Opaski telemetryczne, w całym spektrum swoich możliwości, mogą świetnie służyć osobom niesamodzielnym, doznającym nagłych ataków spowodowanych chorobami albo nawet dzieciom. Jest to także niebywale wygodny sposób opieki dla opiekunów takich osób.
Przykładem osób, które powinny być wyposażone w opaski medyczne są osoby chore na epilepsję. W tym wypadku ciężko przewidzieć atak. Osoba, która trzyma pieczę nad chorym na padaczkę jest w stanie zareagować nawet z dalekiego miejsca. Opaska ratunkowa jest bowiem narzędziem do opieki zdalnej – nie absorbującej zbyt dużych ilości czasu poświęconego na opiekę, jednocześnie zapewniając ją przez 24 godziny na dobę.
Po wyczuciu upadku opaska wywołuje telefoniczne połączenie alarmowe z numerem, który wcześniej został zdefiniowany w aplikacji jako numer alarmowy (opiekuna). Można ustawić do 3 numerów alarmowych. Gdy pierwsza osoba nie odbierze połączenia, wtedy opaska dzwoni do kolejnej. Każdy z 3 numerów alarmowych może ściągnąć i używać za darmo aplikację BeeSure.
Tak, poza połączeniem telefonicznym możemy wyrazić zgodę na otrzymywanie powiadomień push w aplikacji oraz dodatkowo SMSa o zaistnieniu niebezpiecznego zdarzenia.
Czułość detektora upadku zależy od poziomu jaki ustawimy w aplikacji. Mamy dostępną skalę od 1 do 6. W zależności od aktywności naszego seniora możemy dobrać odpowiedni poziom.
W przeważającej ilości przypadków detektor załączy się po upadku seniora. Należy jednak pamiętać, że jest ogromnie duża ilość możliwości potencjalnego upadku, (np.: lekkie osunięcie się na łóżko, czy fotel) i może się zdarzyć, że nie każdy upadek zostanie wykryty. Wtedy jednak przydatny jest przycisk SOS, dzięki któremu senior wezwie pomoc.
Tak, zdarzają się takie sytuacje. Dotyczą one zazwyczaj bardziej aktywnych seniorów lub po prostu przypadkowej sytuacji takiej jak np.: przypadkowe uderzenie ręką w jakiś przedmiot. Większość sytuacji można jednak wyeliminować ustawiając odpowiednią czułość detektora upadku.