icon 30 DNI
NA ZWROT
icon 12 MIESIĘCY
GWARANCJI
icon SZYBKA
DOSTAWA
icon BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI
Znajdź nas w social media

Zegarek dla seniora z pulsoksymetrem

Zapewne każdy lekarz na świecie powie, że w dbaniu o swoje zdrowie ważna jest między innymi profilaktyka. Wczesne wykrycie chorób i schorzeń pomaga wyeliminować zagrożenie w zarodku. W tym celu wykonywane są badania profilaktyczne. Niemal każdy był kiedyś na jakichś badaniach, ale czy systematycznie? No właśnie! A co jeśli istnieje urządzenie, które powoli staje się podręcznym laboratorium, w którym funkcje życiowe bada się na bieżąco? Otóż istnieje!

Opaska dla seniora - pulsoksymetr

Opaska do mierzenia saturacji – rewolucja w dbaniu o zdrowie

Zegarek z pulsoksymetrem to stosunkowo nowy wynalazek. Na wstępie warto dodać, że nie należy go mylić z PULSOmetrem! Oczywiście, takie urządzenia istniały już dużo, dużo wcześniej. Na rynku były dostępne większe lub mniejsze pulsoksymetry medyczne. Od niedawna można je jednak mieć zawsze pod ręką. Takie rozwiązanie jest szczególnie pożyteczne (a może nawet niezbędne?) dla seniorów oraz w dobie pandemii koronawirusa. Pulsoksymetr dla seniora oznacza jedno – świadomość sytuacyjną i możliwość szybkiego reagowania na symptomy problemów zdrowotnych.

Zegarek z pulsoksymetrem

Co to tak właściwie jest? Pulsoksymetr medyczny to urządzenie, które mierzy saturację krwi. Saturacja krwi natomiast, jest jednym z najbardziej obiektywnych wskaźników funkcji życiowych, nie licząc ciśnienia krwi, częstotliwości oddechów czy też pulsu. Poziom saturacji można inaczej zdefiniować, jako stopień nasycenia krwi tlenem. Istnieje stały przedział poziomów, które wskazują na to, czy badana osoba jest zdrowa, czy też pojawiają się symptomy chorób. Im większe nasycenie krwi tlenem, tym lepiej. U zdrowego człowieka, wskaźnik saturacji powinien wynosić od 95% do 98%. Poniżej tego pułapu zaczynają się problemy. Z kolei u seniorów – osób po 70 roku życia – nasycenie krwi tlenem nie powinno spadać poniżej 94%. Tlen jest najważniejszym życiodajnym paliwem dla człowieka – jego niedostatek może powodować uszkodzenia organów już po kilku minutach! Dlatego tak ważne jest, aby regularnie mierzyć poziom saturacji krwi, szczególnie w przypadku osób starszych.

Zdalne badanie saturacji krwi

Pulsoksymetr w zegarku dla seniora – jak to działa?

Pulsoksymetr medyczny wykonuje swoje pomiary kompletnie nieinwazyjnie. Jeżeli dodatkowo zawrzemy taki pulsoksymetr w opasce dla seniora, korzystanie z niego po pewnym czasie jest w zasadzie nieodczuwalne. A komfort w tym wieku ma duże znaczenie!

Zegarek z pulsoksymetrem jest użytkowany tak samo, jak standardowa opaska dla seniora lub każdy inny zegarek. W przeciwieństwie, np. do ciśnieniomierza (ucisk), nie czujemy, że jesteśmy badani. Pulsoksymetr dla seniora wykorzystuje promieniowanie, aby uzyskać informację o saturacji krwi. Dwie różne długości fal – czerwona i podczerwona – wespół ze specjalnymi diodami, emitują stałe lub zmienne sygnały, na których podstawie urządzenie otrzymuje informację zwrotną o współczynniku przyswajania tlenu przez krew tętniczą badanego. Wynik badania jest następnie wyświetlany na ekranie urządzenia. W przypadku opaski dla seniora, wynik może być też odczytywany zdalnie, w panelu opiekuna lub w aplikacji. Pulsoksymetr w zegarku dla seniora – zależnie od modelu – może wykonywać badanie „na żądanie” lub inteligentnie, np. podczas bezruchu użytkownika. Jest więc znakomicie dostosowany do kondycji seniora i nie zwraca uwagi na to czy jest zdyscyplinowany, czy raczej trochę niesforny.

pulsoksymetr w opasce dla seniora

Dlaczego warto korzystać z opaski do mierzenia saturacji?

Tego typu urządzenia zyskały popularność – i stały się obiektem, niespotykanej dotąd w tej branży, sprzedaży – szczególnie podczas pandemii. Badanie pulsoksymetrem medycznym jest wykonywane zazwyczaj przy chorobach układu oddechowego. Koronawirus, który do tej pory szaleje w najlepsze, wywołuje właśnie tego typu chorobę. Zegarek z pulsoksymetrem pozwala na bieżąco kontrolować poprawność wyników badań osób starszych, które nadal pozostają w grupie największego ryzyka.

Natlenienie organizmu - zdalna opieka nad seniorem

Najczęstsze pytania
dotyczące opaski SOS

Jak wygląda obsługa opaski dla seniora?

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).

Czas reakcji w przypadku podejrzanych zachowań seniora?

W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.

Jak opaska komunikuje się z seniorem?

Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.

Czas pracy opaski dla seniora?

Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.

Czy można się kąpać w bransoletce medycznej?

To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.

Czy można zlokalizować seniora?

Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.

Czy można korzystać z opaski jak z telefonu dla seniora?

Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!