Zapewne każdy lekarz na świecie powie, że w dbaniu o swoje zdrowie ważna jest między innymi profilaktyka. Wczesne wykrycie chorób i schorzeń pomaga wyeliminować zagrożenie w zarodku. W tym celu wykonywane są badania profilaktyczne. Niemal każdy był kiedyś na jakichś badaniach, ale czy systematycznie? No właśnie! A co jeśli istnieje urządzenie, które powoli staje się podręcznym laboratorium, w którym funkcje życiowe bada się na bieżąco? Otóż istnieje!
Zegarek z pulsoksymetrem to stosunkowo nowy wynalazek. Na wstępie warto dodać, że nie należy go mylić z PULSOmetrem! Oczywiście, takie urządzenia istniały już dużo, dużo wcześniej. Na rynku były dostępne większe lub mniejsze pulsoksymetry medyczne. Od niedawna można je jednak mieć zawsze pod ręką. Takie rozwiązanie jest szczególnie pożyteczne (a może nawet niezbędne?) dla seniorów oraz w dobie pandemii koronawirusa. Pulsoksymetr dla seniora oznacza jedno – świadomość sytuacyjną i możliwość szybkiego reagowania na symptomy problemów zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że opaska dla seniora nie jest urządzeniem medycznym więc wyniki nie mogą służyć do postawienia diagnozy.
Co to tak właściwie jest? Pulsoksymetr to urządzenie, które mierzy saturację krwi. Saturacja krwi natomiast, jest jednym z najbardziej obiektywnych wskaźników funkcji życiowych, nie licząc ciśnienia krwi, częstotliwości oddechów czy też pulsu. Poziom saturacji można inaczej zdefiniować, jako stopień nasycenia krwi tlenem. Istnieje stały przedział poziomów, które wskazują na to, czy badana osoba jest zdrowa, czy też pojawiają się symptomy chorób. Im większe nasycenie krwi tlenem, tym lepiej. U zdrowego człowieka, wskaźnik saturacji powinien wynosić od 95% do 98%. Poniżej tego pułapu zaczynają się problemy. Z kolei u seniorów – osób po 70 roku życia – nasycenie krwi tlenem nie powinno spadać poniżej 94%. Tlen jest najważniejszym życiodajnym paliwem dla człowieka – jego niedostatek może powodować uszkodzenia organów już po kilku minutach! Dlatego tak ważne jest, aby regularnie mierzyć poziom saturacji krwi, szczególnie w przypadku osób starszych.
Pulsoksymetr wykonuje swoje pomiary kompletnie nieinwazyjnie. Jeżeli dodatkowo zawrzemy taki pulsoksymetr w opasce dla seniora, korzystanie z niego po pewnym czasie jest w zasadzie nieodczuwalne. A komfort w tym wieku ma duże znaczenie!
Zegarek z pulsoksymetrem jest użytkowany tak samo, jak standardowa opaska dla seniora lub każdy inny zegarek. W przeciwieństwie, np. do ciśnieniomierza (ucisk), nie czujemy, że jesteśmy badani. Pulsoksymetr dla seniora wykorzystuje promieniowanie, aby uzyskać informację o saturacji krwi. Dwie różne długości fal – czerwona i podczerwona – wespół ze specjalnymi diodami, emitują stałe lub zmienne sygnały, na których podstawie urządzenie otrzymuje informację zwrotną o współczynniku przyswajania tlenu przez krew tętniczą badanego. Wynik badania jest następnie wyświetlany na ekranie urządzenia. W przypadku opaski dla seniora, wynik może być też odczytywany zdalnie, w panelu opiekuna lub w aplikacji. Pulsoksymetr w zegarku dla seniora – zależnie od modelu – może wykonywać badanie „na żądanie” lub inteligentnie, np. podczas bezruchu użytkownika. Jest więc znakomicie dostosowany do kondycji seniora i nie zwraca uwagi na to czy jest zdyscyplinowany, czy raczej trochę niesforny.
Tego typu urządzenia zyskały popularność – i stały się obiektem, niespotykanej dotąd w tej branży, sprzedaży – szczególnie podczas pandemii. Badanie pulsoksymetrem medycznym jest wykonywane zazwyczaj przy chorobach układu oddechowego. Koronawirus, który do tej pory szaleje w najlepsze, wywołuje właśnie tego typu chorobę. Zegarek z pulsoksymetrem pozwala na bieżąco kontrolować poprawność wyników badań osób starszych, które nadal pozostają w grupie największego ryzyka.
Jest to czujnik, który mierzy natlenienie krwi inaczej, saturację krwi.
Nie, tylko niektóre modele. Zachęcamy do zapoznania się z tabelką porównującą modele, która znajduje się na stronie głównej naszego serwisu.
Zdalne sczytanie pomiarów jest to funkcja, która pomaga opiekunowi w opiece nad seniorem. Należy wejść do Aplikacji BeeSure > Zdrowie > Tętno lub Ciśnienie krwi i kliknać Rozpocznij pomiar. Aplikacja wyśle sygnał do opaski, ta automatycznie wykona pomiar żądanych parametrów ( w tym także saturacji krwi), a następnie w aplikacji (po około 3 minutach) pokaże się wynik pomiaru. Wynik saturacji będzie widoczny w zakładce Zdrowie > Tlen we krwi.
Uzyskane wartości są wartościami orientacyjnymi o wysokiej rzetelności. Prosimy pamiętać jednak o tym, że aby pomiar był najbardziej precyzyjny wymagane jest, aby opaska przylegała do ciała seniora oraz nie może być ani wilgotna ani zabrudzona, gdyż czynniki te mogą zakłócić dokładność wyników. Nie jest to także urządzenie medyczne więc wyniki nie mogą służyć do postawienia diagnozy.
Nie, jest to zbyt energochłonne i opaski nie posiadają takiej funkcji.
Nie, opaski nie są urządzeniami medycznymi więc ich pomiary nie mogą być użyte do stawiania diagnozy, zatem nie mogą wysyłać alertów o przekroczeniu wartości parametrów.