W obecnej sytuacji – czyli epidemii koronawirusa – bransoletki SOS dla seniorów zostały postawione przed nowym wyzwaniem. Okazuje się, iż te urządzenia mogą bardzo pomóc w opiece nad seniorami. Zdalna opieka jest teraz najbezpieczniejszą formą opieki nad osobami starszymi, gdyż nie wymaga bezpośredniego kontaktu. Dodatkowo, coraz więcej osób nie jest w stanie codziennie doglądać stanu zdrowia swoich rodziców, choćby ze względu na to, że coraz częściej mieszkamy w innych częściach Polski, a nawet świata. Wiele z funkcji, które zastosowano w zegarkach z ciśnieniomierzem jest szczególnie pomocnych w regularnej opiece nad seniorami.
Ciśnieniomierz zainstalowany w zegarku dla seniora służy do mierzenia ciśnienia tętniczego jego użytkownika. Ciśnienie tętnicze ma szczególne znaczenie dla zdrowia osób starszych – nie tylko w obecnej sytuacji. Zbyt wysokie ciśnienie może spowodować nawet zawał, więc ważne jest, aby osoby starsze regularnie badały poziomom swojego ciśnienia tętniczego. Mogą to robić tradycyjnym, wielkim i topornym ciśnieniomierzem lub wybrać wygodniejszą opcję – zegarka z ciśnieniomierzem zawartym już wewnątrz urządzenia.
Mierzenie ciśnienia za pomocą smartwatcha z ciśnieniomierzem dla seniora odbywa się inaczej niż w przypadku tradycyjnego urządzenia do badań ciśnienia tętniczego. Zegarki z ciśnieniomierzem i pulsometrem są urządzeniami zdalnymi, dlatego w gruncie rzeczy kontrolę nad urządzeniem sprawuje opiekun seniora, a nie sam senior. Ma to wiele zalet, a szczególnie to, iż osoba starsza nie musi pamiętać o badaniu i martwić się o wynik. Pomiar możemy zebrać w dowolnym momencie poprzez wejście do (darmowej) aplikacji, która jest zsynchronizowana z zegarkiem seniora. Z poziomu aplikacji wysyłamy prośbę o dokonanie pomiaru i za kilka chwil otrzymujemy wynik zarówno ciśnienia krwi jak i pulsu. Wiele z opasek marki Patron posiada także funkcję sczytania pomiarów z samego zegarka z ciśnieniomierzem. Oznacza to, że senior może wykonać taki pomiar samodzielnie, a wynik wyświetli mu się na ekranie smartwatcha.
Mierzenie ciśnienia tętniczego seniora odbywa się zdalnie, wręcz z dowolnego miejsca na świecie – z dostępem do internetu dla opiekuna. Opaska, której używa senior, jest wyposażona w kartę SIM, dzięki czemu możliwe jest zdalne uruchamianie wielu funkcji oraz przesyłanie przez zegarek powiadomień do opiekuna. Większością funkcji w zegarkach dla seniorów z ciśnieniomierzem można sterować za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfona dla opiekuna. Ciśnieniomierz zawarty w opasce może wykonywać pomiary regularnie i cyklicznie. Wyniki pomiarów, zaraz po ukończeniu badania przez zegarek z ciśnieniomierzem, są przesyłane do aplikacji, której używa opiekun. Wyniki są katalogowane, układane chronologicznie. W niektórych aplikacjach dostępne są nawet wykresy, dzięki którym sprawdzimy jak zmieniała się tendencja ciśnienia tętniczego na przestrzeni czasu. Takie dane mogą okazać się przydatne, np. podczas wizyty u lekarza. Dzięki temu, medyk będzie miał więcej informacji, które będzie mógł wykorzystać, na przykład w walce z nadciśnieniem.
Tak, wszystkie opaski dla seniorów, które znajdują się w naszej ofercie posiadają wspomniane funkcje. Wyjątkiem jest model Patron Mini, który można nosić na smyczce, czy jako brelok.
Zdalne sczytanie pomiarów jest to funkcja, która pomaga opiekunowi w opiece nad seniorem. Należy wejść do Aplikacji BeeSure > Zdrowie > Tętno lub Ciśnienie krwi i kliknąć Rozpocznij pomiar. Aplikacja wyśle sygnał do opaski, ta automatycznie wykona pomiar żądanych parametrów a następnie w aplikacji (po około 3 minutach) pokaże się wynik pomiaru.
Większość opasek Patron, które posiadają ekran dotykowy, wyposażone są w funkcję manualnego pomiaru wskazanych parametrów. Aby sczytać wyniki należy wejść do menu zegarka, a następnie wybrać funkcje pomiaru ciśnienia lub pulsu oraz wcisnąć przycisk rozpoczynający pomiar. Po około minucie na wyświetlaczu pokażą się wyniki.
Uzyskane wartości są wartościami orientacyjnymi o wysokiej rzetelności. Prosimy pamiętać jednak o tym, że aby pomiar był najbardziej precyzyjny wymagane jest, aby opaska przylegała do ciała seniora oraz nie może być ani wilgotna ani zabrudzona gdyż czynniki te mogą zakłócić dokładność wyników. Nie jest to także urządzenie medyczne więc wyniki nie mogą służyć do postawienia diagnozy.
Nie, jest to zbyt energochłonne i opaski nie posiadają takiej funkcji.
Nie, opaski nie są urządzeniami medycznymi więc ich pomiary nie mogą być użyte do stawiania diagnozy, zatem nie mogą wysyłać alertów o przekroczeniu wartości parametrów.