icon 30 DNI
NA ZWROT
icon 12 MIESIĘCY
GWARANCJI
icon SZYBKA
DOSTAWA
icon BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI
Znajdź nas w social media

Połączenie telefoniczne przez opaskę

Pomimo gwałtownego rozwoju technologii, skutkującego upowszechnieniem się wszelkiego rodzaju czatów internetowych, które są już wszędobylskie, podstawowym narzędziem komunikacji pozostają nadal połączenia telefoniczne. Za sprawą czatów SMS-y odeszły już – w dużej mierze – „do lamusa”, ale komunikacja głosowa jest niezastąpiona. Zwłaszcza osoby starsze cenią sobie do dzisiaj telefoniczne pogawędki, które bardziej przypominają żywą rozmowę, niż komunikacja tekstowa.

W większości smartwatchy dla seniorów, nieodłączną funkcją są właśnie połączenia telefoniczne. Jeśli tego typu urządzenie posiada takową funkcję (a raczej posiada), możliwe jest zarówno wykonywanie połączeń wychodzących (dzwonimy za pomocą opaski DO kogoś), jak i odbieranie połączeń przychodzących (odbieramy połączenie OD kogoś).

opaska dla seniora - funkcja telefonu i wybierania połączeń

Opaski telemetryczne są w stanie zaoferować seniorom oraz ich opiekunom taką dogodność z uwagi na zastosowanie w urządzeniach slotu, obsługującego karty SIM. Znajmy je z telefonów komórkowych i smartfonów. Karta SIM – oprócz stanowienia „przepustki” do sieci 2G/4G GSM, która obsługuje połączenia telefoniczne – zapewnia ponadto dostęp do internetu (opcjonalnie, zależnie od wykupionego pakietu). Opaski telemetryczne obsługują karty SIM większość sieci komórkowych, działających na terenie Polski. W zakupionej opasce bez problemu zadziała karta od Plusa, Orange, Play, T-Mobile itp.

Czy można więc powiedzieć, że opaska dla seniora jest zamiennikiem telefonu komórkowego/smartfona? Nie do końca. Istnieje kilka elementów, które odróżniają te dwa typy urządzeń. Przede wszystkim, połączenia telefoniczne, wykonywane za pośrednictwem opaski (lub odbierane) są w pewien sposób ograniczone, zwłaszcza w prostszych modelach opasek, są one jednak możliwe. Z drugiej strony, opaski dają możliwość blokowania połączeń niechcianych. Jest to szalenie przydatna funkcja zwłaszcza w czasach metod “na wnuczka” czy innych niebezpiecznych poczynań wyłudzaczy.

połączenia telefoniczne przez opaskę SOS

Opaski dla seniora chronią przed oszustwami i natrętnymi sprzedawcami

Nie chodzi oczywiście o limity rozmów – te są ograniczone jedynie wytrzymałością baterii. Pamiętajmy, że opaska telemetryczna nie jest gadżetem, ale urządzeniem, mogącym zapobiegać groźnym dla jej użytkownika sytuacjom, a czasem nawet ratować zdrowie i życie. W dzisiejszych czasach użytkowanie smartfona przez osoby starsze wiąże się – wbrew pozorom – z wieloma zagrożeniami. To m.in. wszelki spam – niechciane połączenia przychodzące. Pół biedy, jeśli ktoś dzwoni z sondażowni lub usiłuje wmusić fotowoltaikę (to akurat groźne, działa na nerwy). Nieprzyjemnie zaczyna robić się w momencie, gdy ktoś dzwoni z „darmowym badaniem”, „pokazem garnków” albo uważa, że jest „czyimś wnuczkiem” lub „policjantem”. Oszuści nie śpią, a w ostatnich latach wręcz cierpią na bezsenność w poszukiwaniu łatwego celu w postaci starszej osoby.

połączenia przez opaskę tak jak przez telefon

Korzystanie z połączeń telefonicznych za pośrednictwem opaski telemetrycznej eliminuje ryzyko rozmowy z akwizytorami, komiwojażerami, handlowcami, sprzedawcami marzeń, fotowoltaiki i garnków oraz oszustami. W opasce dla seniora – podobnie jak w telefonie – jest tzw. „książka telefoniczna. Inaczej mówiąc, spis kontaktów. W telefonie komórkowym liczba kontaktów jest nieograniczona, natomiast w opasce dla seniora możemy wpisać nieco mniej. Będą to zapewne numer alarmowy oraz najważniejsze numery kontaktowe – do opiekuna oraz najbliższych osób. Co najważniejsze – spis kontaktów działa tutaj niejako w dwie strony. „Książka telefoniczna” jest równocześnie tzw. białą listą. Oznacza to, że wszelkie inne numery telefonów są automatycznie wpisywane przez urządzenie na czarną listę. Z numeru, który nie jest wpisany w opasce, nie będziemy w stanie połączyć się z tym urządzeniem. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, użytkownik może uniknąć szkodliwego spamu. Zapisywanie numerów w liście kontaktów opaski z reguły odbywa się za pośrednictwem dedykowanej dla danej opaski, którą obsługuje opiekun użytkownika urządzenia telemetrycznego. Po zapisaniu kontaktów w aplikacji, senior ma do nich dostęp z poziomu opaski, dzięki czemu może też zdać się na wewnętrzną pamięć urządzenia, zamiast zapamiętywania najważniejszych numerów.

opaska - funkcja telefonu

Najczęstsze pytania dotyczące
połączeń telefonicznych w zegarkach dla seniora

1. Jak wywołuje się połączenia telefoniczne z opaski dla seniora?

Możliwość wykonania połączenia telefonicznego dostępna jest w każdej z opasek marki Patron.

W zależności od modelu będzie to albo poprzez wciśnięcie przycisku SOS (w najprostszych opaskach) albo wybranie ikonki książki telefonicznej, a następnie odpowiedniej osoby, do której senior chce zadzwonić (w przypadku opasek z ekranem dotykowym).

W każdym przypadku obsługa jest bardzo prosta, nawet opaski dotykowe mają bardzo duże i zrozumiałe ikonki co ułatwia seniorom posługiwanie się “bardziej zaawansowanym” sprzętem.

2. Do ilu osób można zadzwonić z opaski?

Zależy to od modelu. W najprostszych modelach opasek senior może zadzwonić tylko do numerów alarmowych. W opaskach z ekranem dotykowym, opiekun może poprzez aplikację wprowadzić do pamięci opaski wiele numerów.

3. Ile osób może zadzwonić do opaski?

Tak jak w przypadku zwykłego telefonu, tak i tu nie ma limitów.

4. Czy można zablokować połączenia niechciane?

Tak, te numery, które nie będą wpisane do książki telefonicznej w aplikacji opiekuna, mogą zostać zablokowane.

5. Czy senior słyszy wybieranie połączenia?

Tak, słyszy dźwięk taki sam, jaki jest podczas oczekiwania na połączenie telefoniczne.

6. Czy można ustawić dźwięk i wibracje przy przychodzącym połączeniu?

Tak, w modelu Patron GO opaska może i dzwonić i wibrować (także jednocześnie).

7. Czy senior może odebrać połączenie telefoniczne?

Tak, senior odbiera połączenie telefoniczne albo poprzez: wciśnięcie przycisku – w modelu Mini, zielonego przycisku – w modelu SOS albo poprzez dotknięcie zielonej słuchawki – w modelach z ekranem dotykowym.

8. Czy opaska może sama odebrać połączenie tak, aby senior nie musił nic “klikać”?

Tak, w większości modeli jest taka funkcja. Ustawia się ją w aplikacji opiekuna.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!