Opaski medyczne, przeznaczone do zdalnej opieki nad osobą starszą lub schorowaną, mają możliwość współpracy z kartami SIM. Taka sposobność umożliwia wykonywanie połączeń, np. z telefonu opiekuna bezpośrednio do opaski lub nawet odwrotnie – senior może wykonać połączenie używając jedynie opaski. Warto wiedzieć, czy trzeba samodzielnie zaopatrzyć się we własną kartę SIM.
Część opasek sos dla osób niesamodzielnych ma fabrycznie wbudowaną kartę SIM. Jest to zawsze karta w formacie nano, czyli obecnie najmniejszy wariant kart SIM dostępny na rynku. Wbudowana karta SIM jest obsługiwana przez firmę, która jest producentem opaski medycznej. W tym wypadku, mamy do dyspozycji minimalny pakiet danych, który zapewnia producent. Oczywiście, jeżeli chcemy korzystać ze wszystkich funkcji, których możemy używać dzięki karcie SIM, najprawdopodobniej będziemy musieli wykupić któryś z pakietów oferowanych przez producenta opaski.
Ceny pakietów z wbudowanymi kartami SIM są uzależnione od producenta opaski. Z reguły jest to kwota około kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Inną możliwością jest zakupienie opasek dla seniorów dostępnych w naszym serwisie. W tym przypadku mamy pewność, że nie zwiążemy się umową abonamentową. Naszym klientom polecamy, aby w pierwszej kolejności kupili kartę SIM przedpłaconą (pre-paid). Karty takie dostępne są w wielu sklepach, na przykład w popularnych Żabkach, tam też można je zarejestrować. Aby korzystać z opasek marki Patron wystarczy karta przedpłacona kwotą choćby 10 zł.
Zdajemy sobie sprawę, że opaski SOS to świetny prezent dla babci i dziadka, ale to jednak senior ma za zadanie ją nosić. Czasami, pomimo naszych szczerych intencji, taki prezent trzeba będzie zwrócić. Po co zatem wiązać się umowami? Z drugiej jednak strony, gdy zegarek SOS przypadnie do gustu, przedpłaconą kartę SIM możemy zamienić na abonament o niewielkiej comiesięcznej opłacie. W tej kwestii pozostaje nam wolność wyboru.
Przy każdym modelu opaski widnieje informacja o tym, z jakimi sieciami telefonii komórkowej dany model jest kompatybilny. W niektórych przypadkach karta SIM może pochodzić od dowolnego operatora sieci komórkowej dostępnej na terenie Polski, w innych modelach, wybór jest ograniczony do kilku operatorów.
Należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. W przypadku karty SIM od zewnętrznego dostawcy, musimy pamiętać, aby pakiet posiadał wystarczającą ilość danych oraz, najlepiej, nielimitowane połączenia oraz SMS. W przypadku wyboru karty od usługodawcy zewnętrznego, należy pamiętać, aby była on w formacie NANO, co raczej nie będzie problemem, gdyż aktualnie większość kart posiada taką wielkość.
Tak naprawdę, opaska medyczna jest urządzeniem, które może niemal w pełni zastąpić telefon dla seniora. Użycie karty SIM w opasce umożliwia wykonywanie połączeń wychodzących oraz obieranie połączeń przychodzących. Opaska posiada wbudowany głośnik oraz mikrofon, dzięki czemu można z niej korzystać tak, jak z normalnego telefonu. Z reguły dźwięk jest głośny – dostosowany do, często niedosłyszących, osób starszych – oraz dobrej jakości.
Karta SIM umożliwia również oferowaną przez opaski medyczne funkcję nasłuchu. Nasłuch jest standardowym połączeniem przychodzącym dla opaski, jednakże senior nie wie, iż ktoś do niego dzwoni. Opaska automatycznie odbiera połączenie, a dzwoniący (opiekun) nie jest słyszalny z perspektywy użytkownika opaski (seniora, podopiecznego). Dzięki temu możemy od czasu do czasu sprawdzić, co dzieje się w otoczeniu seniora, sprawdzić co robi etc.
Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).
W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.
Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.
Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.
To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.
Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.
Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.