icon 30 DNI
NA ZWROT
icon 12 MIESIĘCY
GWARANCJI
icon SZYBKA
DOSTAWA
icon BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI
Znajdź nas w social media

Zegarek z funkcją wideorozmowy

Postęp technologiczny w branży smartwatchy i opasek alarmowych dla seniorów jest w ostatnim czasie imponujący. Jak tak dalej pójdzie, senior z opaską będzie czuł się jak James Bond, a jego opiekun – niczym filmowy „Q” – zapewni mu wsparcie ze zdalnego centrum operacyjnego, smartfona lub komputera. Oczywiście, jest to nieco wybujała wizja, jednak z pewnością zmierzamy w tym, czyli w dobrym, kierunku!

funkcje opaski dla seniora - połączenia telefoniczne

Opaska dla seniora z połączeniami wideo

Nowe funkcje, zastosowane w opaskach telemetrycznych, jeszcze bardziej zwiększają bezpieczeństwo użytkownika oraz pewność jego opiekuna, że podopieczny ma się dobrze. Jedną z takich funkcji jest możliwość wideorozmowy z użyciem opaski dla seniora. Do tej pory – w co lepszych zegarkach dla seniorów – istniała opcja wykonywania połączeń telefonicznych. Dzisiaj to już standard. W tym momencie prawdziwym hitem są opaski dla seniora z połączeniami WIDEO! Dzięki takiemu zegarkowi do wideorozmów, zarówno opiekun – korzystając np. ze smartfona – jak i podopieczny mogą zobaczyć się „na wizji” w czasie rzeczywistym. Istotnie zwiększa to efektywność opieki nad seniorem, gdyż teraz możemy nie tylko usłyszeć, co dzieje się z naszym podopiecznym, ale także zobaczyć.

zegarek z funkcją wideorozmowy - łatwa obsługa

Zegarek do wideorozmów – jak to działa?

O ile w kwestii urządzeń telemetrycznych przekazywanie obrazu jest dość świeżą funkcją, w przypadku smartfonów nie jest to niczym nowym. Funkcja wideorozmowy w opaskach dla seniorów działa tak samo, jak w innych urządzeniach mobilnych. W zegarkach do wideorozmów zamontowano mikro-kamerę, dzięki której można transmitować obraz na żywo do innego urządzenia. Tylko tyle i aż tyle. Połączenia wideo może inicjować zarówno opiekun, jak i osoba starsza – z pozycji opaski. Oznacza to, że senior – w przypadku jakichkolwiek kłopotów – może poinformować o tym swojego opiekuna w sposób bardzo szczegółowy. Opiekun ma wtedy przewagę naocznego przekonania się, co dzieje się z jego podopiecznym lub w jego otoczeniu. Mnogość innych funkcji opaski dla seniora z połączeniami wideo, pozwala błyskawicznie zareagować na problem i – co najważniejsze – precyzyjnie określić lokalizację podopiecznego. Lokalizator GPS w opasce podaje nam współrzędne lokalizacji urządzenia z dokładnością do 10 metrów. Czasami to nie wystarcza – potrzeba więcej informacji, a każda sekunda się liczy. Obraz z mikro-kamerki zegarka do wideorozmów daje opiekunowi lepszą orientację, jeśli chodzi o miejsce przebywania podopiecznego.

Zegarek z kamerą

W jakich sytuacjach zegarek do wideorozmów może być przydatny dla seniorów?

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to zagubienie się seniora. Nie jest to wcale rzadkością. Osoby w wieku podeszłym mogą mieć kłopot w kojarzeniu niektórych miejsc, zwłaszcza, jeśli są w nich po raz pierwszy. Nie mówiąc już o seniorach, którzy cierpią na schorzenia, jakie sprzyjają zaginięciu – np. choroba Alzheimera. Bywa, że nasi rodzice i dziadkowie mówią, że „nie mają już takich oczu, jak my”. To prawda, ale telemetryczne zegarki do wideorozmów sprawiają, że to my możemy być ich oczami! Osoba starsza, która zagubi się w jakimś miejscu, może szybko wykonać połączenie i pokazać nam, gdzie się znajduje. Wespół z innymi funkcjami (jak lokalizacja GPS i znacznik na mapie) opaska telemetryczna pozwoli nam – nawet, jeśli sami nie znamy tego miejsca – bezpiecznie wyprowadzić podopiecznego tam, gdzie nabierze orientacji w terenie. Z tego powodu opaska dla seniora z połączeniami wideo może być nie tylko idealnym środkiem w opiece nad osobami starszymi, ale także dziećmi. Te z pewnością o wiele częściej zapuszczają się w różne, nowe miejsca. Należy tutaj dodać, że niektórych seniorów, mimo wieku, cechuje iście dziecięca ciekawość i brawura… więc jedno drugiego nie wyklucza.

kamera w zegarku dla seniora

Najczęstsze pytania
dotyczące opaski SOS

Jak wygląda obsługa opaski dla seniora?

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).

Czas reakcji w przypadku podejrzanych zachowań seniora?

W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.

Jak opaska komunikuje się z seniorem?

Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.

Czas pracy opaski dla seniora?

Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.

Czy można się kąpać w bransoletce medycznej?

To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.

Czy można zlokalizować seniora?

Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.

Czy można korzystać z opaski jak z telefonu dla seniora?

Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!