Większość oferowanych na rynku opasek medycznych, przeznaczonych szczególnie dla seniorów, posiada oprogramowanie w postaci aplikacji na smartfona. Aplikacja ta, pozwala na zdalną obserwację samopoczucia seniora za pośrednictwem wielu funkcji. Jest to idealne rozwiązanie dla osób zajętych pracą, które mogą opiekować się swoimi bliskimi na odległość.
W przypadku opasek marki Patron wraz z urządzeniem klient otrzymuje dostęp do darmowej aplikacji BeeSure GPS. Aplikacja dostępna jest w języku polskim i można ją zainstalować na urządzenia typu Android i iOS.
Wiele osób zastanawia się, czy aplikacją może zarządzać tylko jeden opiekun. Odpowiedź jest prosta – NIE. Główny opiekun może zezwolić innym członkom rodziny, czy też profesjonalnym opiekunom, na dostęp do monitorowania poczynań seniorki czy seniora. Jako połączenia alarmowe można ustawić aż 3 kontakty. Oznacza to, że nawet jeśli my nie możemy odebrać połączenia, które wygenerowane zostało na przykład poprzez detektor upadku to opaska wykona automatyczne połączenia jeszcze z dwoma innymi numerami alarmowymi.
Aplikacje przeznaczone do zdalnej obsługi opasek dla seniora posiadają wiele funkcji, dzięki którym opiekun ma możliwie największą kontrolę nad podopiecznym, jaką tylko może mieć nie przebywając w jego bezpośrednim otoczeniu. Poznajcie najważniejsze funkcje aplikacji dla opasek ratunkowych.
Większość poniższych funkcji korzysta z funkcji powiadomień. Jest to najważniejszy atut aplikacji. Pozwala ona na otrzymywanie różnorakich powiadomień, dotyczących aktualnego stanu pulsu lub temperatury seniora, jego lokalizacji etc.
W każdym momencie, gdy tylko nasza seniorka lub senior źle się poczują, mogą wcisnąć w zegarku przycisk SOS. Dzięki temu opaska automatycznie wywoła połączenie na numer alarmowy (lub numery jeśli zostały one wcześniej zdefiniowane w aplikacji). Dodatkowo, ustawić możemy powiadomienia push w aplikacji a także alarmowy SMS.
Jedną z najważniejszych funkcji, jakie oferują aplikacje do opasek dla seniora, jest funkcja lokalizacji. Dzięki niej, możemy dowiedzieć się, gdzie aktualnie przebywa użytkownik opaski medycznej. Lokalizowanie odbywa się za pośrednictwem satelity (GPS), LBS lub najbliższej sieci WiFi. Aplikacja sama dobierze aktualnie najdokładniejsze źródło. Funkcja pomoże przybliżyć obszar aby odnaleźć seniora, który zniknął nam z oczu lub samowolnie postanowił wybrać się w jakieś miejsce.
Ma on bezpośredni związek z poprzednią funkcją i może być użyty z nią w parze. Z racji tego, że lokalizacja nie zawsze jest zbyt dokładna – zwłaszcza, np. jeżeli senior zagubi się w tłumie – ok. 15 metrowy obszar poszukiwań wcale nie jest taki mały. Z tego względu w opaskach zastosowano sygnał dźwiękowy, który możemy uruchomić z poziomu aplikacji. Po zapoznaniu się z lokalizacją użytkownika opaski oraz dostaniu się w to miejsce, możemy łatwo znaleźć naszego podopiecznego „na słuch”, uruchamiając głośny sygnał dźwiękowy.
Z poziomu aplikacji jesteśmy zdolni ustanowić alarm (budzik) na daną godzinę. Można używać tej funkcji do różnych zastosowań, jak budzenie seniora lub przypomnienia mu o konieczności zażyciu leków o czymś przy ówczesnym umówieniu znaczenia alarmu. Chociaż, do tego służy też inna, podobna funkcja.
Aplikacje udostępniają na także funkcję wirtualnego ogrodzenia. Polega on na wytyczeniu obszaru, na którym powinien w danym momencie przebywać senior (np. mieszkanie, dom). W przypadku opuszczenia przez podopiecznego wyznaczonej strefy, opiekun otrzyma powiadomienie o tym zdarzeniu od aplikacji w telefonie.
Tak samo aplikacja powiadomi nas o upadku naszego seniora. Jeśli takie zdarzenie będzie miało miejsce otrzymamy nie tylko połączenie alarmowe, ale także powiadomienie push w aplikacji oraz alarmowy SMS (o ile wyrazimy taką zgodę w aplikacji Beesure). Po więcej informacji na ten temat zachęcamy zajrzeć do działu Funkcje w górnym menu.
Z poziomu aplikacji możemy w każdym momencie zmierzyć puls podopiecznego, który ma założoną opaskę ratunkową. Wyniki badania zostaną przesłane i wyświetlone w aplikacji.
Opaski ratunkowe umożliwiają także mierzenie temperatury ciała. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku mierzenia pulsu, wyniki badania zostają przesłane oraz wyświetlone w aplikacji.
Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).
W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.
Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.
Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.
To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.
Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.
Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.