icon 30 DNI
NA ZWROT
icon 12 MIESIĘCY
GWARANCJI
icon SZYBKA
DOSTAWA
icon BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI
Znajdź nas w social media

Czy opaska dla seniora może zastąpić telefon komórkowy?

Na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń, które zostały stworzone i przystosowane specjalnie do użytku przez osoby starsze. Przykładowo, od lat oferowane są specjalne telefony dla seniora. Mają one większą, bardziej przejrzystą klawiaturę oraz uwzględniający mniej słabo widocznych szczegółów ekran. Telefon komórkowy dla seniora to już jednak nie nowość.

W miarę rozwoju technologii, na rynku pojawiły się smartfony i smartwatche. Nowe możliwości spowodowały z kolei pojawienie się tzw. smartwatchy dla seniora. Nazwą, która przyjęła się najlepiej jest oczywiście „opaska dla seniora” lub „opaska telemetryczna”.

bezpieczne połączenia głosowe z opaską SOS

Urządzenia te nie są jednak zwykłymi gadżetami, które przyciągają raczej uwagę młodych i są dosyć skomplikowane w obsłudze. Opaski dla seniora są przeznaczone do zdalnej opieki i są raczej urządzeniem – w większym stopniu – zdalnie sterowanym, najczęściej z poziomu dedykowanej im aplikacji.

Co jednak, jeśli chodzi o smartfon dla seniora? Smartfony są urządzeniami uniwersalnymi i można w nich dostosować, np. wielkość czcionki, tak, aby były bardziej przystępne dla osób starszych, mających często kłopoty ze wzrokiem. To jednak wciąż nie czyni ich mniej skomplikowanymi. Dlatego też, coś takiego, jak smartfon dla seniora, nie ma raczej racji bytu.

Czy osobom starszym musi wystarczyć więc zwykły telefon komórkowy dla seniora? Nie zupełnie. Wspomniane smartwatche dla seniorów, które są urządzeniami, mającymi przede wszystkim służyć zdalnej opiece nad osobami starszymi, posiadają funkcje, które potrafią chociaż częściowo zastąpić telefon komórkowy.

zegarek z ciśnieniomierzem - obsługa przez seniora

Wykorzystywanie opaski dla seniora, jako telefonu

Tak, jest to możliwe. Opaski telemetryczne posiadają slot na kartę SIM – wykorzystywaną w telefonach komórkowych oraz smartfonach. Oczywiście, karty SIM w bransoletce pełnią głównie rolę czynnika, umożliwiającego wysyłanie powiadomień przez opaskę do opiekuna jej użytkownika. Jednakże nie jest to jedyny sposób, w jaki możemy eksploatować kartę SIM w opaskach dla seniora.

karty nano sim do zegarków dla seniorów

Opaski telemetryczne, dzięki zastosowaniu w nich karty SIM, umożliwiają użytkownikom korzystanie z nich podobnie, jak ze zwykłego telefonu dla seniora. Osoba starsza, korzystająca z opaski, jest zdolna odbierać połączenia przychodzące oraz wykonywać połączenia wychodzące. Odbieranie połączeń przychodzących, podobnie jak ma to miejsce w zwykłych telefonach komórkowych, nie wymaga doładowania karty. Analogicznie sprawa ma się w przypadku połączeń przychodzących. W tym wypadku, karta SIM musi zostać doładowana lub musi zostać wykupiony abonament. Inaczej senior nie będzie w stanie korzystać z opaski w pełni, w taki sposób, jak z telefonu dla seniora, czy nawet smartfonu dla seniora. Doładowana karta SIM otwiera przed seniorem wrota do swobodnego kontaktowania się ze swoimi bliskimi i wzajemnie – połączenia będą działać w obie strony.

W tym miejscu warto dodać, że opaski marki Patron nie narzucają abonamentu u jakiegoś konkretnego operatora. Można zastosować zarówno przedpłaconą kartę SIM jak i abonament w dowolnej sieci telefonii komórkowej.

funkcje opaski dla seniora - połączenia telefoniczne

Jak wygląda rozmowa telefoniczna przy użyciu opaski dla seniora?

W przypadku zastosowania funkcji rozmów telefonicznych w opaskach telemetrycznych, producenci musieli rozwiązać kilka elementarnych problemów. Przede wszystkim, opaskę trzeba było dostosować do takich rozmów. Oczywiste jest, że nieco problematyczne mogłoby być trzymanie opaski bezpośrednio przy uchu w trakcie rozmowy telefonicznej. Nie wiadomo, czy wszyscy producenci należą do fanklubu filmów akcji, w których bohaterowie z pewnej odległości mówią do swoich zegarków, ale jest to bardzo możliwe, gdyż zastosowano dokładnie taki model komunikacji. Rozmowa poprzez opaskę telemetryczną odbywa się zwyczajnie w trybie głośnomówiącym. Senior nie jest zmuszony trzymać opaskę kurczowo przy uchu, aby cokolwiek usłyszeć – tak, jak robiłby to w przypadku telefonu dla seniora. Głośność dźwięku podczas połączenia jest na tyle wysoka i jakościowa, iż senior może prowadzić swobodną, zrozumiałą rozmowę z osobą najbliższą. Do modelu głośnomówiącego został dostosowany także mikrofon, znajdujący się w opasce, który wychwytuje głos użytkownika z dalszej odległości, niż telefony dla seniora. Tym sposobem, rozmowa telefoniczna wykonywana poprzez opaskę telemetryczną jest zrozumiała i komfortowa także dla opiekuna po drugiej stronie połączenia.

rozmowa w trybie głośnomówiącym przez opaskę dla seniora

Część opasek posiada przycisk rozpoczęcia oraz zakończenia rozmowy telefonicznej. Istnieje jednak inny wariant opasek, które odbierają połączenia automatycznie. W tym wypadku, senior otrzyma jedynie krótki sygnał dźwiękowy o nadchodzącym połączeniu telefonicznym. Następnie opaska automatycznie połączy seniora z dzwoniącym do niego opiekunem. Może to być świetne rozwiązanie dla buntowniczych seniorów, którzy nie chcą odbierać telefonów, a jednak powinni to robić.

Co więcej, z racji faktu, że opaski telemetryczne służą zdalnej opiece, opiekunowie mogą mieć potrzebę podsłuchania seniora po otrzymaniu niepokojącego komunikatu w aplikacji – np. czy w jego otoczeniu nie dzieje się coś niepokojącego – dlatego mogą liczyć na dodatkową funkcję, która jest możliwa do wykorzystania, dzięki zastosowaniu karty SIM w opasce. Jest to funkcja nasłuchu. Nasłuch jest połączeniem telefonicznym wykonywanym przez opiekuna w kierunku opaski telemetrycznej. Różnica pomiędzy nasłuchem a standardowym połączeniem jest taka, że opaska samodzielnie, automatycznie odbierze połączenie przychodzące i umożliwi opiekunowi nasłuchiwanie otoczenia podopiecznego.

Zdefiniowana lista bezpiecznych numerów alarmowych dla seniora

Ograniczenia w korzystaniu z opaski dla seniora

W korzystaniu z opaski telemetrycznej, jako telefonu komórkowego, jest jeden problem, który stworzył się podczas rozwiązywania kilku innych problemów, związanych z połączeniami telefonicznymi. Mianowicie, używając telefonu komórkowego, jesteśmy narażeni na ryzyko niepożądanych rozmów. Są to, np. nieznośni telemerketingowcy, telesprzedawcy, zaproszenia na loterie mikserów, blenderów etc. W przypadku opasek telemetrycznych, których linia telefoniczna ma być w gotowości, jak numer alarmowy, takie telefony mogą doprowadzić nawet do tragedii. Jeśli ktoś postanowiłby nagle zareklamować swój produkt telefonicznie, podczas gdy senior miałby pilną potrzebę kontaktu z opiekunem, linia zostałaby zablokowana.

Rozmowy telefoniczne poprzez smartwatch dla seniora

Zabezpieczenie przed np.: "Metodą na wnuczka"

Rozwiązaniem są ograniczenia, wynikające z korzystania z opaski telemetrycznej, jako telefonu dla seniora. Przede wszystkim, użytkownik opaski może się kontaktować (przeważnie) tylko ze zdefiniowanymi przy konfiguracji opaski – numerami. Mogą to być numery osób najbliższych oraz, np. numer alarmowy. Działa to także z drugiej strony. Zdefiniowane numery są wpisane na tzw. białą listę kontaktów opaski. W efekcie tylko te numery mogą połączyć się z opaską i odwrotnie. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe połączenia.

połączenia video poprzez smartwatch dla seniora

Podsumowanie

Opaska telemetryczna może posłużyć użytkownikowi tak, jak telefony dla seniora. Rozmowy są wysokiej jakości i odbywają się w trybie głośnomówiącym, więc są zrozumiałe i dla seniora, i dla jego opiekuna. Uprzednio zdefiniowane, numery będą mieć przywilej dzwonienia do opaski, a także sama opaska będzie mogła zadzwonić tylko do tych trzech numerów. Reszta połączeń – nie ważne czy w tę, czy w drugą stronę – zostanie zablokowana.

Wykorzystanie opaski telemetrycznej, jako telefonu dla seniora może być świetnym udogodnieniem dla osób, które nie mają długiej listy kontaktów i ograniczają się w niej do najbliższych.

alarmowe połączenia telefoniczne w opasce dla seniora

Najczęstsze pytania
dotyczące opaski SOS

Jak wygląda obsługa opaski dla seniora?

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).

Czas reakcji w przypadku podejrzanych zachowań seniora?

W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.

Jak opaska komunikuje się z seniorem?

Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.

Czas pracy opaski dla seniora?

Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.

Czy można się kąpać w bransoletce medycznej?

To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.

Czy można zlokalizować seniora?

Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.

Czy można korzystać z opaski jak z telefonu dla seniora?

Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!