Odkąd na rynku pojawiły się pierwsze telefony z dotykowymi wyświetlaczami pożegnaliśmy epokę, kiedy telefon komórkowy ładowało się co kilka dni. Im wygodniejsze, ładniejsze i cieńsze są nasze smartfony, tym krócej możemy cieszyć się ich nieprzerwanym użytkowaniem. Pancerne „cegły”, które pewnie jeszcze leżą gdzieś w szufladach wśród rupieci (oczywiście wciąż naładowane), odeszły w zapomnienie razem z naszym spokojem o to, że prędzej padniemy my, niż bateria.
W przypadku niektórych urządzeń zapewnienie ciągłości działania jest niezwykle ważne. Takimi urządzeniami są między innymi smartwatche z ciśnieniomierzem. Na szczęście nie musimy zdawać się tylko i wyłącznie na zawodną pamięć! Gdyby tak było, w przypadku wielu opiekunów z mnóstwem spraw na głowie, mogłoby się to skończyć niewesoło. Prostą funkcją niektórych opasek telemetrycznych, która zdejmuje nam z głowy kolejne zmartwienie (cały czas trzeba jeszcze pamiętać o naładowaniu smartfona!) jest alarm niskiego poziomu baterii! Brzmi banalnie, ale to właśnie banalne rozwiązania często są – paradoksalnie – genialne i najwierniej odpowiadają naszym codziennym potrzebom.
Choć baterie w opaskach alarmowych dla seniorów są dość żywotne, w końcu nadchodzi moment krytyczny, kiedy energia zaczyna się wyczerpywać. Tempo zużycia energii zależy oczywiście od sposobu użytkowania opaski. Im więcej interakcji z urządzeniem, tym krócej użytkownik będzie mógł je wykorzystywać bez konieczności doładowywania. Częste i długie rozmowy, czaty głosowe, wideorozmowy potrafią skrócić żywotność jednego naładowania nawet o kilkadziesiąt godzin! Z reguły jednak, bateria opaski telemetrycznej wytrzymuje od 3 do 5 dni.
Dzięki funkcji alarmu niskiego poziomu baterii, po tym czasie – kiedy poziom naładowania będzie odpowiednio niski – opaska poinformuje o tym fakcie zarówno opiekuna, jak i podopiecznego. Niektórzy seniorzy mogą nie zwrócić uwagi nawet na usilne komunikaty, więc urządzenie przesyła powiadomienia także do opiekuna – zazwyczaj poprzez aplikację, zainstalowaną w (naładowanym) smartfonie. Stosowny komunikat pojawia się w centrum powiadomień. Można także ustawić opcję dodatkowych powiadomień przez SMS, koszt takiej wiadomości jest zgodny z taryfą operatora. Dzięki temu, opiekun może poinformować bliską osobę starszą o konieczności podładowania opaski lub zrobić to samodzielnie. Pamiętajmy, że ta kwestia jest bardzo ważna, a właściwie najważniejsza. Przy nawet najbardziej bezawaryjnych, nowoczesnych funkcjach, najdokładniejszych czujnikach i najszybszych powiadomieniach, żadna teleopieka nie może mieć miejsca bez stałego, niezakłóconego źródła energii.
Producent informuje o 5 dniach pracy, jednak w naszej ocenie bezpieczniej jest przyjąć 3 dni pracy.
Zależy ona od tego, jak często używamy opaski jako telefonu, a przede wszystkim od funkcji, z których najczęściej korzystamy. Na przykład, funkcja lokalizacji jest bardzo energochłonna co oznacza, że przy stale włączonym trybie lokalizacji (np. co 10 minut ) opaska będzie się szybciej rozładowywała.
Tak, w zależności od modelu będzie to albo czerwona dioda, albo informacja wyświetlana na ekranie.
Poziom baterii jest widoczny na głównym ekranie aplikacji.
Tak, w aplikacji można ustawić dodatkowe powiadomienia o niskim poziomie baterii. Na wskazany numer wysłany zostanie SMS z alertem.
Każda opaska telemetryczna wyposażona jest w magnetyczne złącze co ułatwia połączenie jej z kabelkiem. Nie ma potrzeby, aby senior musiał “wkładać” końcówkę kabelka w otwór.
Około 1m.