icon 30 DNI
NA ZWROT
icon 12 MIESIĘCY
GWARANCJI
icon SZYBKA
DOSTAWA
icon BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI
Znajdź nas w social media

Certyfikat medyczny opaski SOS

Dzisiejszy świat dostarcza nam wiele pożytecznych rozwiązań. Nierzadko są to tak skomplikowane technologie, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować ich skuteczności, zwłaszcza, jeśli niewiele jest informacji i materiałów na ich temat. Opaski SOS dla seniorów nie są czymś skomplikowanym. Jednakże, w trosce o zaufanie klientów, producenci starają się o specjalną weryfikację swoich rozwiązań przez wyspecjalizowane w tej dziedzinie podmioty. Organizacje, które badają nowe rozwiązania technologiczne, starannie badają ich efektywność audytami, kontrolami i inspekcjami, a następnie przedstawiają ich wyniki.

Na podstawie wyników wydany zostaje certyfikat, którym może „legitymować się” przedsiębiorstwo świadczące daną usługę lub oferujące produkt. Dzięki temu możemy być spokojni o to, że usługi oraz produkty oferowane przez firmy są użyteczne i należycie spełniają swoją rolę.

opaska medyczna sos na rękę

Czym jest certyfikat medyczny?

Certyfikat medyczny jest w większości tym, o czym była mowa na wstępie. Otrzymują go wyroby, produkty, które mają zastosowanie medyczne. Jest to szczególnie delikatna gałąź rynku, więc dbanie o jej efektywność i zgodność ze standardami oraz przepisami jest szczególnie ważną kwestią.

Aby przedsiębiorstwo oferujące produkt (na przykład opaskę dla seniorów) otrzymało certyfikat medyczny, musi oczywiście spełnić szereg warunków, które są wymagane do otrzymania takiego zaświadczenia. Warunki są uzależnione od produktu, dla którego przeprowadza się audyt i który podlega finalnej ocenie. Zajmują się tym wykwalifikowani, specjalnie wyznaczeni do tego zadania eksperci. Oczywiście, są to osoby o różnych kwalifikacjach, w zależności od tego, z jakiej dziedziny pochodzi produkt objęty audytem.

certyfikat medyczny dla opaski SOS

Na podstawie badań przeprowadzonych przez tychże ekspertów zostaje podjęta decyzja o tym, czy produkt spełnia wymogi konieczne do objęcia go certyfikatem jakości, który jest reprezentowany przez organizację lub firmę przeprowadzającą inspekcję, badania.

opaska medyczna SOS z certyfikatem

Co nam daje certyfikat medyczny?

Certyfikat medyczny daje nam gwarancje bezpieczeństwa i funkcjonalności opaski telemetrycznej. Dzięki niemu wiemy, że zakup stosunkowo kosztownej opaski będzie inwestycją, a nie tylko zakupem drogiego, tandetnego gadżetu. Nie oznacza to oczywiście, że opaski bez certyfikatu – które stanowią przytłaczającą większość – nie są warte uwagi czy nawet zakupu. Nic z tych rzeczy. Każda ma swoje mocne i słabe strony, jednak bez certyfikatu opaski nie można uznać oficjalnie za urządzenia medyczne. Pamiętajmy, że takie certyfikaty są wystawiane przez podmioty niezależne i niezwiązane z producentem, co wyklucza ewentualne nieprawidłowości oraz faworyzowanie producenta.

opaska na rękę medyczna z certyfikatem

Które opaski posiadają certyfikat medyczny?

Na moment pisania tego artykułu żaden z producentów opasek dla seniorów nie posiada certyfikatu medycznego. Mimo to opaski mogą być bardzo pomocnym narzędziem w pomocy przy opiece nad starszą osobą a także być świetnym pomysłem na prezent dla babci i dziadka.

certyfikaty medyczne dla opasek dla seniorów

Najczęstsze pytania
dotyczące opaski SOS

Jak wygląda obsługa opaski dla seniora?

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).

Czas reakcji w przypadku podejrzanych zachowań seniora?

W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.

Jak opaska komunikuje się z seniorem?

Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.

Czas pracy opaski dla seniora?

Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.

Czy można się kąpać w bransoletce medycznej?

To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.

Czy można zlokalizować seniora?

Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.

Czy można korzystać z opaski jak z telefonu dla seniora?

Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!