icon 30 DNI
NA ZWROT
icon 12 MIESIĘCY
GWARANCJI
icon SZYBKA
DOSTAWA
icon BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI
Znajdź nas w social media

Pulsometr w opasce dla seniora

W najlepszych opaskach ratunkowych, przeznaczonych dla seniorów i nie tylko, znajdziemy wiele przydatnych funkcji, które mogą ułatwić życie zarówno opiekunom osób starszych, jak i samym seniorom. Oprócz sztandarowej opcji opasek telemetrycznych – przycisku SOS – mamy do dyspozycji szeroki wachlarz innych, niesamowicie przydatnych i ważnych funkcji. Jedną z nich jest ciśnieniomierz, a inną pulsometr. Istnieje jeszcze wiele innych, wykorzystanych w opaskach telemetrycznych, narzędzi i wskaźników, lecz w tym artykule omówimy te dwa, wspomniane wyżej.

wirtualne ogrodzenie dla seniora w opasce alarmowej

Mierzenie ciśnienia opaską dla seniora

Pomiar ciśnienia jest bardzo ważny i powinien być kontrolnie, profilaktycznie wykonywany przez każdego, a szczególnie przez osoby starsze i schorowane. Z reguły taki pomiar jest przeprowadzany za pomocą ciśnieniomierza. Jesteśmy przyzwyczajeni, że urządzenie to jest wyposażone w panel sterowania w postaci małej skrzyneczki oraz przewodu, który łączy go ze specjalną opaską, którą zakładamy na przedramię lub ramię. Rozwój technologii sprawił, że nie potrzebujemy już urządzeń o takich gabarytach – wystarczy opaska telemetryczna, zwana również opaską dla seniora, wielkością i wyglądem przypominająca zegarek. Ciśnieniomierz służy do mierzenia ciśnienia tętniczego. Jest to ciśnienie wywierane na ścianki tętnicze przez krew. Pomiar polega na odmierzeniu dwóch wartości – ciśnienie skurczowe oraz ciśnienie rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe mierzone jest na podstawie skurczu serca, kiedy wypycha ono porcje krwi.

Mierzenie ciśnienia i pulsu seniora przez opaskę zdalnie i manualnie

Ciśnienie rozkurczowe natomiast, mierzymy, kiedy ma miejsce rozkurcz serca. Ciśnieniomierz pozwala monitorować ciśnienie krwi osoby badanej. Dzięki temu, możemy dowiedzieć się, jaki jest stan zdrowia osoby chorującej na choroby układu krążenia (np. nadciśnienie) lub wykryć symptomy choroby i czym prędzej zgłosić się do lekarza. Przyjmuje się, że wynikiem kwalifikującym się, jako norma, jest 135/85. Teraz ciśnienie możemy mierzyć, dzięki opasce dla seniora. Zegarek z ciśnieniomierzem znakomicie poradzi sobie z tym zadaniem. Dodatkowo, pomiary mogą być kontrolowane na bieżąco przez opiekuna, dzięki specjalnym aplikacjom, dedykowanym dla bransoletek telemetrycznych. Ta wygodna funkcja pozwala na kontrolę ciśnienia tętniczego osoby starszej w każdej chwili, a w razie niezadowalających wyników umożliwia znacznie szybszą reakcję niż w przypadku metod konwencjonalnych.

Szybkie wyniki pomiarów pulsu i ciśnienia sczytanych z opaski dla seniora

Mierzenie pulsu opaską dla seniora

Nie jest to nic nadzwyczajnego w stosunku do poprzedniej funkcji. Większość tradycyjnych ciśnieniomierzy pozwala także na mierzenie pulsu. Pomiar jest wykonywany razem z pomiarem ciśnienia tętniczego.

Pulsometr działa podobnie do ciśnieniomierza. Przed chwilą omawialiśmy działanie tego drugiego, a teraz napiszemy więcej o tym pierwszym. W przypadku ciśnieniomierza, pomiar dotyczy ciśnienia tętniczego podczas skurczu oraz rozkurczu serca. Pulsometr działa podobnie i, tak samo jak w ciśnieniomierzu, przedmiotem badania jest praca serca. Pulsometr możemy nazwać licznikiem skurczów serca, gdyż to właśnie jest pracą serca – pulsem. Pulsometr jest wykorzystywany zarówno przez osoby starsze, jak i sportowców, którzy kontrolują pracę serca podczas wysiłku fizycznego.

Istnieją różne postacie pulsometrów. Czasem jest to zwyczajny ciśnieniomierz, który oprócz ciśnienia tętniczego mierzy puls. W innym wypadku pulsometr jest opaską, którą zakładamy na klatkę piersiową, gdzie urządzenie ma prawie bezpośredni kontakt z „biciem serca”. Kolejną formą pulsometru są klamerki zaciskane na palcach oraz – te, które najbardziej nas interesują – w formie opasek na nadgarstek. Ostatnią postacią jest, na przykład, opaska telemetryczna, ale w odróżnieniu od zwykłego pulsometru, ma ona jeszcze wiele innych, przydatnych funkcji – przeznaczonych specjalnie dla osób starszych jak na przykład detektor upadku.

opaski dla seniorów Patron

Opaska telemetryczna i teleopieka

Ciśnieniomierze i pulsometry zawarte w opaskach dla seniora służą konkretnemu celowi – zdalnej opiece nad bliskimi. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od stacjonarnych, tradycyjnych urządzeń do pomiaru ciśnienia oraz pulsu, opaska telemetryczna zapewnia wgląd do badań dla opiekuna osoby starszej. Opaski dla seniorów są zintegrowane z aplikacjami na smartfona, a także – opcjonalnie – z platformami telemedycznymi. Dzięki temu, pomiar może odbyć się zdalnie – na życzenie opiekuna – w każdym momencie. W przypadku teleopieki medycznej, opaska telemetryczna jest zintegrowana z platformą medyczną, a nad podopiecznym czuwają wykwalifikowani, zdalni opiekunowie.

Wyniki pomiarów parametrów życiowych seniora wysyłane do aplikacji opiekuna

Najczęstsze pytania dotyczące
pulsometru w opaskach dla seniorów

1. Czy wszystkie opaski posiadają funkcję ciśnieniomierza i pulsometru?

Tak, wszystkie opaski dla seniorów, które znajdują się w naszej ofercie posiadają wspomniane funkcje. Wyjątkiem jest model Patron Mini, który można nosić na smyczce, czy jako brelok.

2. Jak uzyskać zdalny pomiar ciśnienia i pulsu?

Zdalne sczytanie pomiarów jest to funkcja, która pomaga opiekunowi w opiece nad seniorem. Należy wejść do Aplikacji BeeSure > Zdrowie > Tętno lub Ciśnienie krwi i kliknąć Rozpocznij pomiar. Aplikacja wyśle sygnał do opaski, ta automatycznie wykona pomiar żądanych parametrów a następnie w aplikacji (po około 3 minutach) pokaże się wynik pomiaru.

3. Jak uzyskać manualny pomiar ciśnienia i pulsu?

Większość opasek Patron, które posiadają ekran dotykowy, wyposażone są w funkcję manualnego pomiaru wskazanych parametrów. Aby sczytać wyniki należy wejść do menu zegarka, a następnie wybrać funkcje pomiaru ciśnienia lub pulsu oraz wcisnąć przycisk rozpoczynający pomiar. Po około minucie na wyświetlaczu pokażą się wyniki.

4. Jak dokładne są wyniki pomiarów?

Uzyskane wartości są wartościami orientacyjnymi o wysokiej rzetelności. Prosimy pamiętać jednak o tym, że aby pomiar był najbardziej precyzyjny wymagane jest, aby opaska przylegała do ciała seniora oraz nie może być ani wilgotna ani zabrudzona gdyż czynniki te mogą zakłócić dokładność wyników. Nie jest to także urządzenie medyczne więc wyniki nie mogą służyć do postawienia diagnozy.

5. Czy jest funkcja cyklicznego zbierania pomiarów?

Nie, jest to zbyt energochłonne i opaski nie posiadają takiej funkcji.

6. Czy przy przekroczeniu parametrów, opaska informuje o tym opiekuna?

Nie, opaski nie są urządzeniami medycznymi więc ich pomiary nie mogą być użyte do stawiania diagnozy, zatem nie mogą wysyłać alertów o przekroczeniu wartości parametrów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!