Jedną z istotniejszych funkcji, jakie są zawarte w opaskach dla seniora, jest funkcja nasłuchu. Jak można się dowiedzieć z innych artykułów, opaski telemetryczne mogą służyć – przynajmniej częściowo – w roli telefonu komórkowego. Urządzenia są wyposażone w sloty kart SIM, które pozwalają opasce łączyć się z siecią 2G/4G GSM, co z kolei umożliwia wykonywanie połączeń wychodzących oraz odbieranie połączeń przychodzących.
Ale – jak wiadomo – ktoś, do kogo dzwonimy, połączenie musi odebrać. Co w sytuacji, kiedy opiekun użytkownika opaski telemetrycznej zadzwoni, aby np. zapytać seniora o samopoczucie, a tymczasem połączenie zostanie odrzucone lub nieodebrane? Po kilku próbach skontaktowania się z bliską osobą starszą, możemy zacząć się niepokoić. W takiej sytuacji, mamy do dyspozycji szereg funkcji, które oferują nam zegarki z ciśnieniomierzem i opaski SOS.
Na początek wypadałoby upewnić się, czy rzeczywiście mamy powody do niepokoju. Możliwe, że – przykładowo – senior nie usłyszał dzwonka połączenia przychodzącego, gdyż np. zapomniał założyć opaski, która leży w innym pokoju (czego nigdy nie powinien robić). W takim wypadku opiekun może skorzystać z funkcji nasłuchu. Nasłuch to w tym wypadku nic innego, jak połączenie telefoniczne, które opaska odbiera sama. Dzięki tej funkcji, dzwoniący (opiekun) może – jak sama nazwa mówi – nasłuchiwać, co dzieje się w otoczeniu opaski dla seniora. Być może w tle słychać naszą bliską osobę starszą, która akurat ogląda telewizję i na głos złorzeczy na polityków! To byłaby nawet dobra wiadomość, świadcząca o znakomitej kondycji seniora.
Jeśli jednak skorzystamy z funkcji nasłuchu – wykonany połączenie, opaska je odbierze – a po drugiej stronie będzie cicho, być może nadszedł czas, aby użyć innych funkcjonalności, oferowanych przez opaski dla seniora. Przede wszystkim sprawdzenia lokalizacji, przejrzenia wyników sensorów (jeśli opaska jest założona na rękę podopiecznego), które mierzą puls, saturację i ciśnienie, a być może wezwać na miejsce pomoc lub samemu ruszyć z pomocą.
W aplikacji opiekun wpisuje numer telefonu, na który ma zadzwonić opaska. Po zaakceptowaniu numeru, sygnał jest wysłany do opaski, a ta automatycznie oddzwania na wskazany numer. Zabieg nie wymaga działania seniora. Po odebraniu połączenia mamy możliwość słyszeć, co dzieje się w otoczeniu opaski.
Nie, senior nie wie, że zostało wykonane połączenie.
Funkcja ta jest szczególnie przydatna wtedy, gdy na przykład dzwonimy do seniora, a ten nie odbiera. Zaczynamy się stresować, czy wszystko jest w porządku, a mieszkamy daleko i nie mamy możliwości podjechać i sprawdzić co się dzieje. Wtedy, dzięki funkcji nasłuchu będziemy słyszeli, czy senior jest na przykład w domu i głośno ogląda telewizję, czy wyszedł na zewnątrz i dobiega nas gwar targowiska.
Funkcja podsłuchiwania otoczenia jest pewną formą inwigilacji dlatego, przed wręczeniem seniorowi opaski bezpieczeństwa, warto jest z nim o tym porozmawiać. Można wspólnie ustalić w jakich okolicznościach zostanie ona uruchomiona oraz oczywiście nie nadużywać ustaleń.