Opaska Patron SOS ma tylko dwa przyciski, dzięki temu jest bardzo łatwa w obsłudze. O to kilka wskazówek które ułatwią ci rozpoczęcie przygody z naszą opaską.
Gdy już dostaniesz opaskę należy ją w pierwszej kolejności naładować. W zestawie nie ma kostki do ładowarki, użyj na przykład tą od swojego telefonu – pamiętaj ,że nie może być to ładowarka szybko-ładująca bo zniszczy baterię w opasce. Po podłączeniu do prądu dioda opaski powinna się świecić na czerwono. Czas ładowania do pełnej baterii to około 4 godzin.
By włączyć opaskę należy przycisnąć przez kilka sekund czerwony przycisk alarmowy SOS, opaska powinna wydać sygnał – melodyjkę informując o tym, że się włącza.
Opaskę obsługuję dedykowana, darmowa aplikacja – Beesure GPS. Wszystkie komendy opaska dostaję z aplikacji poprzez sieć komórkową (nie łączy się przez Bluetooth), dzięki temu opiekun może znajdować się w dowolnej część świata. Senior ma opaskę, a opiekun na swoim telefonie aplikację.
Aplikację pobierzesz ze sklepu Google Play lub App Store. Możesz wpisać nazwę aplikacji lub użyć kodu QR znajdującego się na pudełku lub w instrukcji.
Do aplikacji należy się zalogować wpisując adres mailowy i hasło. Gdy już utworzysz konto dodaj urządzenie – opaskę do aplikacji. W prawym górnym roku jest plusik, gdy go wciśniesz wyświetli się komunikat dodaj urządzenie.
W pierwszej linijce wpisujemy indywidualny kod każdej opaski alarmowej. Do każdej opaski przyczepiony jest kartonik z kodem. Należy w pierwszej linijce zeskanować kwadratowy kod QR z doczepionej kartki.
Dalej mamy podstawowe informację.
Nick Urządzenia – tu wpisz nazwę osoby która będzie nosić opaskę.
W kolejnej linijce wybieramy kim jesteśmy dla seniora , jeśli opaskę będzie nosić nasza mama, to zaznacz ,że jesteś jej synem lub córką.
Na końcu należy wpisać numer telefonu opaski i już opaska jest sparowana z aplikacją.
Aplikację mogą również pobrać inni członkowie rodziny. Pierwsza osoba, która sparuje aplikację z opaską staje się automatycznie administratorem i musi wyrazić zgodę na podłączenie innych osób. Gdy druga osoba będzie chciała sparować opaskę dostanie komunikat „czekaj na autoryzację”. W aplikacji administratora w prawym górnym rogu obok krzyżyka pojawi się ikonka z opaska i cyfra jeden. Będzie tam także informacja o autoryzacjach i możliwość zaakceptowania lub odrzucenia wniosku o przypisanie opaski do nowego urządzenia. Wszystkie osoby mające aplikację przypisaną do jeden opaski mają do niej taki sam dostęp. Gdy jedna osoba zmieni coś w aplikacji np. numer alarmowy, we wszystkich aplikacjach ten numer się zmieni.
Jesteśmy na stronie głównej aplikacji. Tutaj ukazane są wszystkie funkcję dostępne dla podłączonej opaski.
Teraz krok po kroku objaśniamy jak ustawić wszystkie dostępne opcję.
Na samej górze mamy książkę telefoniczną, czat i zadzwoń.
– W książce telefonicznej możesz wpisać kontakty, które będą mogły dodzwonić się do opaski. Jest to przydatne, gdy chcemy zablokować obce numery, które mogą próbować zadzwonić do naszego seniora w celu wyłudzenia danych.
– Czat – w tym miejscu będziesz mógł odsłuchać nagrania głosowe, które senior wyśle do ciebie, używając zielonego przycisku. Ty również możesz tutaj nagrać swoją wiadomość głosową. Gdy ją wyślesz, senior otrzyma powiadomienie dźwiękowe, dioda zaświeci się na zielono, a po wciśnięciu zielonego przycisku odsłucha wiadomość. Czat może być używany przez kilka osób, którzy mają dostęp do aplikacji.
– Zadzwoń – wpisany jest tu numer opaski. Z tego miejsca możesz zadzwonić na opaskę.
Przechodzimy do mapki. Opaska Patron SOS ma lokalizację LBS, nie jest ona dokładna – łączy się z najbliższą wieżą nadawczą i pokazuje tylko przybliżoną lokalizację. W tym miejscu wyświetla się też poziom naładowania opaski – po prawej stronie, obok lokalizacji.
Poniżej przedstawiamy pozostałe funkcje opaski.
Na samym dole, gdy wejdziesz w Mój Profil możemy edytować wpisane dane, np. adres mailowy do logowania, czy zmienić hasło.
Czerwony
Zielony
Inne ważne informacje:
Dioda na opasce może świecić się na różne kolory.
Lampka czerwona zaświeca się (i miga co 5 s) jeśli poziom baterii jest niższy niż 20%.
Zielona lampka zaświeca się i miga jeśli ktoś dzwoni.
Zielona lampka świecąca się stałym światłem oznacza, że bateria została już naładowana.
Miganie naprzemienne czerwonej i zielonej lampeczki oznacza wykonywanie pomiaru ciśnienia. Po pomiarze lampka świeci się 3 s – czerwona jeśli był problem z pomiarem, zielona jeśli pomiar się udał.
Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).
W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.
Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.
Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.
To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.
Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.
Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.