icon 30 DNI
NA ZWROT
icon 12 MIESIĘCY
GWARANCJI
icon SZYBKA
DOSTAWA
icon BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI
Znajdź nas w social media

Opaska dla seniora – Epidemie

W ostatnim czasie świat obiegła wiadomość o nowym, śmiertelnym wirusie, który pojawił się w Chinach. Mimo zakrojonych na szeroką skalę operacji władz chińskich, nie udało się pokonać choroby w zarodku. Koronawirus wydostał się poza Państwo Środka, a w tym momencie epidemia powoli ogarnia cały świat. Niestety, nowy wirus pojawił się także w Polsce, przez co tysiące ludzi przebywa w przymusowej kwarantannie, a reszta ogranicza pozadomowe aktywności ze strachu przed zarażeniem. Choroba stanowi szczególne zagrożenie dla osób starszych, gdyż śmiertelność Koronawirusa dla tej grupy wiekowej jest największa. Ważnym jest, aby seniorzy unikali kontaktu ze światem zewnętrznym – nie wychodzili z domu.

Niestety, ale może być konieczne ograniczenie kontaktów seniora również z najbliższymi, gdyż są to potencjalni nosiciele wirusa – nawet bezobjawowo. Senior pozostawiony sam sobie – zwłaszcza, jeżeli już cierpi na jakąś chorobę – nie brzmi dobrze. Dlatego warto zapoznać się z informacjami, jak wykorzystać zegarek z ciśnieniomierzem, czy inaczej opaskę dla seniora, do zdalnej opieki nad seniorem w czasie panującej epidemii.

opaska SOS pomoc w opiece podczas kwarantanny

Koronawirus – czym jest, objawy i zapobieganie

Koronawirus to potoczna, ogólnie przyjęta przez media nazwa choroby, której epidemia rozpoczęła się w ostatnim czasie. Właściwie jednak choroba nazywa się COVID-19 i jest wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2 z rodziny koronawirusów. Tak naprawdę, z koronawirusami mamy do czynienia od tysięcy lat, a w samym, ubiegłym dziesięcioleciu pojawiły się inne wirusy z tej rodziny, które powodowały choroby SARS oraz MERS. Kwestią czasu jest więc pokonanie COVID-19. Wymaga to jednak dyscypliny społeczeństwa, gorliwej higieny osobistej oraz pomagania sobie nawzajem, a szczególnie seniorom.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, czyli np. przez kaszel, kichanie. Może bytować także na ciele zakażonego, np. na rękach, którymi zasłania usta w trakcie kaszlu. Wirus jest zdolny przetrwać nawet do kilku dni na ubraniu oraz innych przedmiotach.

pandemie a opaska sos dla seniora

Objawy choroby różnią się, zależnie od osoby zakażonej. Standardowymi objawami COVID-19 jest gorączka, suchy kaszel, zmęczenie oraz płytki oddech. Rzadziej, ale występują także: biegunka, ból gardła i kichanie oraz katar. Są to już jednak objawy choroby, a nie zakażenia. Zakażenie może przebiegać kompletnie bezobjawowo. W ten sposób wirus zapewnia sobie drogę do zakażenia większej ilości osób, oszczędzając swoją pierwszą ofiarę. Szacuje się, że pierwsze objawy choroby mogą wystąpić nawet dopiero po 2 tygodniach od zakażenia koronawirusem! Dlatego ważnym jest, aby ograniczyć kontakty międzyludzkie – nawet, jeśli nasze samopoczucie jest dobre. W grupie najmniejszego ryzyka są dzieci – a szczególnie te najzdrowsze – nie muszą zachorować, ale wciąż mogą być nosicielami. Podobnie jest ze starszą młodzieżą. Najbardziej zagrożone wirusem są osoby starsze. Jest to spowodowane m.in. kondycją organizmu u seniorów. Większość z nich cierpi na inne choroby związane z wiekiem podeszłym, więc w tym wypadku wirus ma ułatwione zadanie, bo organizm takich osób jest już osłabiony. Większość spośród ludzi, którzy zostali uśmierceni przez koronawirusa w Polsce, równolegle cierpiało na choroby towarzyszące. Z racji tego, że wirus jest świeżym wyzwaniem dla medycyny, nie wiadomo jeszcze, jakie powikłania mogą wystąpić nawet po szczęśliwym odbyciu i przeżyciu choroby.

Zdalna opieka przez darmową aplikacje i zegarek SOS

Nie każdy może zachorować na COVID-19, jednak każdy może być jego nosicielem, a to oznacza, że nawet, jeżeli nie jest w grupie ryzyka, to może przenieść wirusa na bardziej zagrożone osoby. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby zachować higienę osobistą – szczególnie częste mycie rąk, najlepiej przy użyciu płynów zawierających w sobie duży procent alkoholu. Nie zaszkodzi również noszenie maseczki ochronnej, która zapobiega zarażaniu od innych osób (np. poprzez kichnięcie). Niewskazane jest witanie się rękoma lub w ogóle bezpośredni kontakt poprzez dotyk. Zaleca się zachowanie odstępu rozmówców w trakcie rozmowy, na co najmniej 3 metry od siebie. Bezpieczniej omijać przechodniów „szerokim łukiem” nawet, jeśli nie zamienimy z nimi pojedynczego słowa. Oczywiście nie oznacza to, że przechodzień jest naszym wrogiem. Być może nie jest to wskazanie medyczne, aczkolwiek w tym trudnym czasie warto uśmiechać się do ludzi – nawet, gdy omijamy ich wspomnianym „szerokim łukiem”. J Zapobiega to rozprzestrzenianiu się innego „wirusa”, jakim jest strach, a jego następstwem panika.

Opieka na odległość nad seniorem

Opaska dla seniora a koronawirus

Zdalna opaska dla osoby starszej służy do opieki nad seniorem na odległość. Może ona pomóc także w obecnej, kryzysowej sytuacji. Zdalność urządzenia jest korzystna, np. z powodu obecnego ograniczenia możliwości poruszania się. Oprócz tego, osoby starsze są szczególnie narażone na skutki zakażenia nowym koronawirusem, więc częste odwiedzanie ich może być niebezpieczne. Opaska dla seniora umożliwia jednak trzymanie nad nim pieczy zdalnie. Jeżeli senior jest schorowany, to trudno zostawić go bez opieki, więc jednoczesne ograniczenie kontaktu oraz zdalna opieka może być świetnym rozwiązanie na ten moment. Nawet, jeśli senior nie choruje na ciężkie choroby, to mądrym posunięciem będzie uchronienie go także od koronawirusa. Opaski telemetryczne posiadają bardzo przydatne podzespoły, które pomagają w zdalnej obserwacji stanu zdrowia seniora oraz – tak się składa – pozwalają wykryć pierwsze symptomy koronawirusa.

darmowa aplikacja do opieki na odległość nad seniorem

Pomiar temperatury ciała

Niektóre opaski posiadają wbudowany termometr, który pozwala na zdalne kontrolowanie temperatury ciała. Chyba większość z nas miała już kontakt z termometrami w kształcie pistoletów, którymi mierzy się temperaturę na lotniskach, dworcach, w firmach itp. To dlatego, iż koronawirus powoduje gorączkę, która może być jednym z pierwszych symptomów zarażenia. Warto pilnować poziomu temperatury ciała osoby starszej. Umożliwi to szybką reakcję, jeżeli będzie działo się coś wzbudzającego niepokój. Wyniki pomiarów są przesyłane z opaski do dedykowanej jej aplikacji.

Niestety nie wszystkie (raczej mniejszość) zdalne opaski dla seniorów posiadają funkcję termometru. Na szczęście większość jest wyposażona w ciśnieniomierz z pulsometrem lub sam pulsometr. Pulsometr w opasce/zegarku z ciśnieniomierzem służy do pomiaru tętna, czyli pracy serca. Jaki to ma związek z temperaturą ciała? Otóż tak się składa, że gorączkę można wykryć poprzez pomiar tętna. Gorączka ma różne skutki dla organizmu człowieka, a jednym z nich jest lekkie przyspieszenie pracy serca, gdyż gorączka jest wysiłkiem dla organizmu. Jest to ok. 4-5 uderzeń na minutę więcej, na każdy dodatkowy stopień Celsjusza – temperatury ciała.

pomiar parametrów życiowych na odległość przez opaskę dla seniorów

Kontakt telefoniczny

Opaski telemetryczne są wyposażone w kartę SIM, która umożliwia odbieranie połączeń przychodzących, a także wykonywanie połączeń wychodzących (po doładowaniu karty). Dzięki temu, opiekun osoby starszej ma możliwość szybkiego skontaktowania się z nią w każdej chwili. Może to być szczególnie potrzebne w obecnej sytuacji, czyli epidemii koronawirusa. Wskazane jest częste pytanie seniorów o ich samopoczucie (nawet, jeżeli mierzymy ich temperaturę i tętno), gdyż mogą wystąpić inne objawy niż gorączka, które będą wskazywać na zarażenie wirusem. Połączenia telefoniczne mogą pomóc także w sprawach zaopatrzeniowych. Do jednego z obowiązków opiekuna powinno należeć zapewnienie osobie starszej najpotrzebniejszych rzeczy potrzebnych do przeżycia. Dzięki możliwości dzwonienia z opaski, również senior ma możliwość zgłoszenia jakiejś pilnej potrzeby swojemu opiekunowi.

funkcje opaski dla seniora - połączenia telefoniczne

W obecnej sytuacji, przydatną funkcją opaski telemetrycznej może być opcja nasłuchu. Ma bezpośredni związek z poprzednią funkcję, gdyż jest to połączenie telefoniczne. Użytkownik opaski (senior) nie zostanie jednak poinformowany o połączeniu. Nie będzie także słyszał osoby, która nasłuchuje. Z funkcji można skorzystać, np. aby sprawdzić czy z otoczenia seniora nie dobiegają niepokojące dźwięki (kaszel, uporczywe próby złapania oddechu). Jednocześnie osoba starsza nie będzie co chwilę bombardowana telefonami, co zwiększy jej komfort i opanuje nerwy.

Pamiętajmy, że koronawirus niestety nie unieważnia innych dolegliwości, które dotykają osób starszych. Panika wywoływana przez media sprawia, że myśli się tylko o wirusie z Chin, ale na osoby starsze czyhają także inne niebezpieczeństwa. Opaska telemetryczna to uniwersalne urządzenie, które pozwala na całodobową zdalną opiekę nad seniorem, dzięki czemu osoby bliskie – opiekuni – mogą być spokojni o swoich podopiecznych, a seniorzy – poczuć się bezpieczniej. Opaski są wyposażone m.in. w przycisk SOS dla seniora, którego może użyć osoba starsza, kiedy pogorszy się jej samopoczucie lub dojdzie do nagłego wypadku. Z resztą funkcji można zapoznać się w innych artykułach z tej strony.

detektor upadku w opaska dla seniorów

Najczęstsze pytania
dotyczące opaski SOS

Jak wygląda obsługa opaski dla seniora?

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).

Czas reakcji w przypadku podejrzanych zachowań seniora?

W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.

Jak opaska komunikuje się z seniorem?

Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.

Czas pracy opaski dla seniora?

Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.

Czy można się kąpać w bransoletce medycznej?

To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.

Czy można zlokalizować seniora?

Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.

Czy można korzystać z opaski jak z telefonu dla seniora?

Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!