icon 30 DNI
NA ZWROT
icon 12 MIESIĘCY
GWARANCJI
icon SZYBKA
DOSTAWA
icon BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI
Znajdź nas w social media

Nadciśnienie tętnicze w COVID-19

COVID-19 – choroba, którą wywołuje wirus SARS-CoV-2 – jest wciąż badana przez naukowców. Do teraz udało się określić, iż sam wirus nie jest bardzo groźny dla osób, które nie cierpią na inne choroby. Większości potwierdzonych przypadków śmierci z powodu koronawirusa występowało do tej pory w przypadku osób, które cierpiały na choroby towarzyszące. Jednymi z groźnych chorób, które mogą „pomagać” wirusowi w niszczeniu ludzkiego organizmu jest cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze. W tej sytuacji ważne jest, aby regularnie wykonywać pomiar ciśnienia oraz tętna. Osoby starsze mogą skorzystać z opcji wykorzystania urządzenia telemetrycznego – zegarka z ciśnieniomierzem, właściwie zwanego opaską telemetryczną.

Nadciśnienie tętnicze w COVID-19

Nadciśnienie a koronawirus

Nadciśnienie tętnicze jak niezwykle „popularną” chorobą w Polsce. Cierpi na nią około 10 milionów Polaków, co oznacza, że choruje na nią co trzeci, dorosły Polak. Każdy więc może mieć kontakt z osobą, która w razie zakażenia koronawirusem będzie już miała chorobę współistniejącą, co drastycznie zwiększa ryzyko nieprzejścia przez COVID-19 bez szwanku. Dlatego też lekceważenie koronawirusa, jako choroby, która nie zabija w przypadku, gdy nie ma chorób współistniejących jest bardzo nieodpowiedzialne. Nadciśnienie niesie za sobą ryzyko spowodowania miażdżycy u chorego, co w obecnej sytuacji jest mniejszym zmartwieniem. Gorzej, że większość ludzi, którzy cierpią na nadciśnienie wcale nie zdaje sobie z tego sprawy. Ważne jest zatem, aby regularnie mierzyć poziom ciśnienia tętniczego przy użyciu ciśnieniomierza. Optymalne ciśnienie tętnicze powinno wynosić około 120 mmHg – w przypadku ciśnienia skurczowego – oraz około 80 mmHg – w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Wartości przekraczające odpowiednio 140 mmHg i 90 mmHg oznacza, że prawdopodobnie mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym.

pandemia a zdalna opieka nad seniorem

Okazuje się, że nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęstszych zagrożeń, które mogą spowodować niekorzystne przejście przez chorobę COVID-19. Według naukowego czasopisma medycznego „Lancet”, a właściwie wykonanej przez niego analizy, wynika, iż znaczna część osób zmarłych, które zostały przyjęte do szpitali w Wuhan, w dniach od 29 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku, cierpiało na nadciśnienie, a większość pozostałej części cierpiała na inne choroby – czasem 2-3 choroby współistniejące, jednocześnie.

Podobnie jak grypa, COVID-19 powoduje zwiększanie ryzyka zawału u osób z nadciśnieniem tętniczym. Organizm człowieka cierpiącego na chorobę reaguje zbyt impulsywnie, broniąc się przed wirusem. Z tego powodu w naczyniach serca dochodzi do zawałów, spowodowanych zakrzepami i niedrożnością tych naczyń. Ma to bezpośredni związek z oderwaniem się płytki miażdżycowej, która aktywuje układ krzepnięcia krwi w naczyniach. Zatory mogą stworzyć się także w naczyniach mózgowych. Może to spowodować udar mózgu.

pomiar parametrów przez opaskę SOS w pandemii

Opaska dla seniora pozwala mierzyć ciśnienie tętnicze

Opaski bezpieczeństwa są nowinką technologiczną, która służy do monitorowania funkcji życiowych osób starszych oraz pomaga uratować seniorów z opresji, jeżeli przydarzy się im nagły wypadek. Opaska posiada między innymi funkcję przycisku ratunkowego SOS, który osoba starsza może wcisnąć w razie potrzeby. Co nas bardziej interesuje – część modeli opasek telemetrycznych posiada funkcję zdalnego pomiaru ciśnienia. Z racji swojego wyglądu, można określić opaskę, jako zegarek z ciśnieniomierzem. Ciśnieniomierz umożliwia regularny pomiar ciśnienia użytkownika opaski z poziomu dedykowanej aplikacji. Wyniki pomiarów są przesyłane z opaski do aplikacji na smartfonie opiekuna osoby starszej, dzięki czemu opiekun ma całkowitą kontrolę nad stanem ciśnienia seniora. Oprócz ciśnieniomierza opaski posiadają również funkcję pulsometru, który mierzy tętno. Tętno może pomóc, np. we wstępnym zdiagnozowaniu pierwszych symptomów zakażenia wirusem SARS-CoV-2, gdyż podczas gorączki serce pracuje szybciej. Ciśnieniomierz zawarty w opasce telemetrycznej może być bardzo pomocy w obecnej sytuacji – epidemii koronawirusa. Z racji tego, iż osoby starsze są w grupie największego ryzyka, regularny pomiar ciśnienia oraz zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu może być w tym momencie kluczowe dla życia i zdrowia osób starszych.

regulacja detektora upadku w opasce dla seniora

Najczęstsze pytania
dotyczące opaski SOS

Jak wygląda obsługa opaski dla seniora?

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).

Czas reakcji w przypadku podejrzanych zachowań seniora?

W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.

Jak opaska komunikuje się z seniorem?

Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.

Czas pracy opaski dla seniora?

Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.

Czy można się kąpać w bransoletce medycznej?

To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.

Czy można zlokalizować seniora?

Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.

Czy można korzystać z opaski jak z telefonu dla seniora?

Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!