icon 30 DNI
NA ZWROT
icon 12 MIESIĘCY
GWARANCJI
icon SZYBKA
DOSTAWA
icon BEZPIECZNE
PŁATNOŚCI
Znajdź nas w social media

Opaska ratunkowa – pomoc w czasie kwarantanny

W ostatnich tygodniach nasz kraj został dotknięty wirusem, który od niedawna pustoszy ulice całego świata. Władze podjęły dosyć szybkie i stanowcze metody, aby zwalczać rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Jedną z takich metod jest kwarantanna, w której przebywa obecnie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a z pewnością będzie ich jeszcze przybywać. Kwarantannę odbywa się w domu, a więc często objęte są nią całe rodziny. Co jednak, kiedy bliskie osoby starsze zostaną osamotnione w przypadku, gdy ich opiekunowie zostaną objęci kwarantanną? Taki senior – nie będąc wśród podejrzanych o zakażenie wirusem – nie może przebywać z bliskimi w jednym domu czy pomieszczeniu.

koronawirus a opaska SOS

To oznacza z kolei, że bliscy nie mogą zająć się seniorem osobiście, gdyż mogą go przy tym zarazić – a przecież osoby starsze są w grupie największego ryzyka zarażenia. Sytuacja może wystąpić także z drugiej strony – kiedy senior przebywa w kwarantannie a jego bliscy nie – jednak jest to mało prawdopodobne, gdyż seniorzy niestety szybko odczuwają objawy koronawirusa i w ich przypadku potrzebna jest raczej niezwłoczna hospitalizacja niż kwarantanna.

Sytuacja ekonomiczna większości osób objętych kwarantanną nie jest najlepsza, gdyż nie mogą oni normalnie pracować (oprócz wykonywania pracy zdalnej z domu). W takim wypadku raczej nie będzie ich stać na wynajęcie opieki dla bliskiej osoby starszej, pozostającej poza kwarantanną. Z pomocą może przyjść jednak technologia w postaci opasek telemetrycznych, które umożliwiają zdalną opiekę nad seniorem.

samotność osób starszych

Wykorzystanie opaski w czasie kwarantanny

Opaska telemetryczna – tak, jak wspomniano wyżej – umożliwia opiekę na odległość nad osobami starszymi. W normalnych warunkach jest ona wykorzystywana, np. z braku czasu opiekunów osoby starszej, którzy są zajęci pracą w zawodzie. Na szczęście, opaski telemetryczne idealnie nadają się do wykorzystania w warunkach obecnie panującej epidemii. Można by się nawet pokusić o stwierdzenie, iż opaski telemetryczne z powodzeniem dałoby się wykorzystać w przypadku osób przebywających już w kwarantannie (niekoniecznie starszych), gdyż szeroka gama funkcji urządzenia pozwala na kontrolę użytkownika pod wieloma aspektami, np. kontroluje lokalizację i funkcje życiowe.

Załóżmy, że wydarzy się przypadek, który został opisany wcześniej. Senior pozostaje bez opieki, gdyż bliskie mu osoby – jego opiekunowie – zostali objęci kwarantanną. Mają oni jednak dostęp do internetu oraz urządzeń telekomunikacyjnych. Senior natomiast został wyposażony w opaskę telemetryczną. Co z tego wynika?

Otóż wynika z tego bardzo dużo korzyści, płynących przede wszystkim z szerokiej gamy, oferowanych przez opaski telemetryczne, funkcji. Każda z opasek dla seniorów, oferowanych na rynku, posiada odpowiednie oprogramowanie zewnętrzne w postaci aplikacji na smartfona. Aplikacje te są narzędziem opiekuna, który może z ich pomocą kontrolować stan zdrowia bliskiej osoby starszej – w skrócie – umożliwia mu opiekę na odległość, z dowolnego miejsca, gdzie występuje zasięg telefonii komórkowej oraz dostępność internetu. Aplikacja umożliwia uruchamianie szeregu różnych funkcji, które omówimy zaraz, oraz pozwala na monitorowanie funkcji życiowych seniora. Jest to również nieocenione urządzenia, służące do szybkiego kontaktu, w przypadku nagłego wypadku etc.

opaski dla seniorów wraz z darmową aplikacją

Podstawową funkcją każdej opaski telemetrycznej jest przycisk SOS. Przycisk SOS umożliwia szybkie wezwanie pomocy w razie nagłej zmiany samopoczucia seniora na jego niekorzyść. Kiedy senior odczuje, np. jakieś niepokojące, pierwsze symptomy choroby, może w nacisnąć przycisk. W następstwie, opiekun seniora zostanie o tym powiadomiony poprzez komunikat SMS lub powiadomienie z aplikacji, dedykowanej opasce. Opiekun, który przebywa w kwarantannie, może skontaktować się z seniorem i powiadomić służby ratunkowe, aby zajęły się jego bliskim, kiedy on sam (opiekun) jest uziemiony.

Powiadomienia SMS, które generuje opaska i wysyła na – wcześniej zdefiniowany – numer opiekuna użytkownika, są dostępne dzięki wykorzystaniu w opasce karty SIM. Zastosowanie kart SIM w opaskach telemetrycznych otworzyło drogę do zainstalowania w opasce wielu innych funkcji. Bransoletki telemetryczne mogą być użytkowane, jako telefon komórkowy dla seniora.

Lokalizacja seniora w aplikacji na mapie 24/7

Funkcje opaski dla seniora, które mogą być przydatne w trakcie kwarantanny opiekuna

Z opaski można zarówno odbierać połączenia przychodzące, jak i wykonywać połączenia wychodzące – oznacza to, iż z opaski można zwyczajnie dzwonić do opiekuna i odwrotnie. Zakładając, że senior nie rozstaje się z opaską telemetryczną, jest to najszybsza i najefektywniejsza forma kontaktu. Opiekun, który przebywa w kwarantannie może kontaktować się z bliską osobą starszą z pytaniami o bieżące potrzeby, a senior może w łatwy sposób, np. poradzić się opiekuna w jakiejś kwestii. Opiekun – z racji, że nie jest kompletnie odcięty od świata – może skierować się z prośbą do znajomych, nie przebywających w kwarantannie – aby dostarczyły seniorowi, np. najpotrzebniejsze rzeczy lub pomogły w jakimś problemie życia codziennego. Oprócz standardowego połączenia telefonicznego, opiekun ma możliwość skorzystanie z funkcji nasłuchu. Jest to połączenie telefoniczne w stronę opaski, które zostanie automatycznie przez nią podjęte. Senior (użytkownik opaski) nie zostanie o tym jednak powiadomiony (nie uruchomi się dzwonek). Nasłuch może być przydatny, kiedy opiekun chce dowiedzieć się, czy w otoczeniu seniora nie słychać jakichś niepokojących odgłosów (np. ostry kaszel czy usilne próby zaczerpnięcia powietrza).

opaska dla seniora - funkcje ułatwiające zdalną opiekę nad bliskimi

Poza tym, opaska została wyposażona w system lokalizacji GPS, który monitoruje bieżącą lokalizację seniora w czasie rzeczywistym. Mimo iż opiekun, przebywający w kwarantannie, nie ma bezpośredniej kontroli nad seniorem, to w sytuacji awaryjnej będzie wiedział, gdzie skierować służby ratunkowe. Dramatycznie może wyglądać sytuacja opiekunów osób chorych, np. na chorobę Alzheimera, które wymagają nieprzerwanej opieki. W takiej sytuacji lepiej nie dopuścić do opuszczenia miejsca zamieszkania przez takiego seniora. W opiece na odległość może tutaj pomóc funkcja wirtualnego ogrodzenia. Opiekun może wyznaczyć dozwolony obszar, w którym może przebywać użytkownik opaski. Jeżeli opaska znajdzie się poza tym obszarem, opiekun zostanie o tym niezwłocznie powiadomiony, dzięki czemu będzie mógł zawrócić osobę starszą z powrotem do domu.

Bezpieczna strefa dla seniora w zegraku z alarmem

Funkcje opaski dla seniora, a wykrywanie koronawirusa

Pulsometr służy natomiast do do odmierzania tętna użytkownika opaski. Podwyższone tętno może świadczyć o podwyższonej temperaturze ciała. Z reguły jest to 4,5 uderzenia serca na minutę więcej – na każdy dodatkowy stopień temperatury ciała (w stopniach Celsjusza). Pomiary mogą być wykonywane regularne (np. co 15 minut), a ich wyniki zostaną przesłane przez opaskę do aplikacji na smartfonie opiekuna.

Aktualnie, żadna z naszych opasek nie posiada tej funkcji.

Szybkie wyniki pomiarów pulsu i ciśnienia sczytanych z opaski dla seniora

Najczęstsze pytania
dotyczące opaski SOS

Jak wygląda obsługa opaski dla seniora?

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa opaski medycznej jest tożsama z obsługą elektronicznych zegarków cyfrowych, które są teraz wypierane przez nowocześniejsze smartwatche. Niektóre opaski są pozbawione ekranu – posiadają jedynie najistotniejsze funkcje, które powinno mieć urządzenia do przeznaczenia medycznego. Inne, bardziej „gadżeciarskie” modele mają już wbudowany ekran, podobny do ekranów w telefonach dla seniorów. Interfejs bransoletki wizualnie nie różni się niczym od zegarków ostatniej generacji. Oprócz aplikacji uruchamianych z poziomu interfejsu (oraz zdalnie), do dyspozycji są dostępne przyciski funkcyjne, znajdujące się na obudowie. Jest to, przede wszystkim, przycisk SOS – sztandarowa funkcja tego typu opasek – oraz, np. przycisk, który uruchamia funkcję mierzenia tętna. Na obudowie znajduje się także port dla ładowarki, gdyż – podobnie jak każde urządzenie elektroniczne – opaska wymaga regularnego uzupełniania energii (co 2-5 dni).

Czas reakcji w przypadku podejrzanych zachowań seniora?

W przypadku pobrania i zintegrowania oprogramowania opaski medycznej z naszym smartfonem, zostaniemy powiadomieni o każdym podejrzanym ruchu podopiecznego. Nie musi to być nawet podejrzany ruch, gdyż przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie będzie wysyłać powiadomienia, np. w postaci raportów z bieżącej lokalizacji opaski. Reakcja opaski na nietypowe zachowanie, równoznaczne z przesłaniem powiadomienia, to kwestia paru sekund.

Jak opaska komunikuje się z seniorem?

Jeśli opaska jest wyposażona w kartę SIM, senior może skorzystać z opcji zadzwonienia do opiekuna. W przypadku niedoładowanej karty SIM senior jest zdolny jedynie odbierać połączenia przychodzące. Senior może odebrać połączenie i rozmawiać z opiekunem tak, jakby rozmawiał przez zwykły telefon.

Czas pracy opaski dla seniora?

Zależy to od konkretnego modelu opaski ratunkowej. Z reguły jest to od 2 do maksymalnie 5 dni pracy baterii. Jest to bardzo długi czas pracy baterii, może wystarczyć nawet na krótki wyjazd podopiecznego, bez konieczności ładowania, która mogłoby być dla niego problematyczna. Jeśli jednak użytkownik opaski jest objęty dużą dozą ryzyka, warto dbać o regularne uzupełnianie baterii urządzenia.

Czy można się kąpać w bransoletce medycznej?

To także zależy od konkretnego modelu opaski. Część modeli jest całkowicie wodoodporna i można w niej pływać (do określonej głębokości). Inne bransoletki są odporne, ale jedynie na zachlapania, tzn. nie są przystosowane do zanurzania, użytkowania ich w wodzie. Istnieje także wiele modeli, które w ogóle nie są ani przystosowane do używania ich w wodzie, ani odporne na zachlapania. Te warianty bransoletek należy trzymać z dala od wszelakich form wody.

Czy można zlokalizować seniora?

Tak. Praktycznie wszystkie modele zegarków dla seniora oferują funkcję nadajnika GPS, którym nie tylko zlokalizujemy seniora, ale otrzymamy również powiadomienie o jego położeniu co kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (zależnie od konfiguracji jaką wybierzemy). Niektóre modele są zintegrowane z mapami Google, dzięki czemu możemy automatycznie wyznaczyć trasę od naszego położenia do punktu, w którym znajduje się podopieczny. Należy jednak zaznaczyć, że lokalizacja GPS nie jest na tyle dokładna, aby namierzyć seniora w dokładności co do metra. Tę wadę rekompensuje jednak funkcja zdalnego uruchamiania sygnału dźwiękowego, dzięki któremu będziemy mogli odnaleźć naszego podopiecznego, np. w tłumie – idąc „za dźwiękiem” wydawanym przez opaskę.

Czy można korzystać z opaski jak z telefonu dla seniora?

Tak. Jeśli doładujemy kartę SIM, która będzie znajdowała się w opasce, będzie można wykonywać z niej połączenia. Jakość dźwięku jest wystarczająca, a głośność bardzo donośna, dzięki czemu nawet osoba o słabym słuchu będzie w stanie bez problemu się z nami skomunikować. Problemem może być mały wyświetlacz. Małe ikonki mogą sprawiać kłopot osobom o słabym wzroku. Niemniej, interfejsy opasek są z reguły wykonane w względnie dużych rozmiarach – przystosowane do użytku przez seniorów.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!